Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec w 2022 roku?

Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec w 2022 roku?

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec w 2022 roku wynosi od 3 do 6 miesięcy – tyle z reguły czekają nasi rodacy na przelew od Finanzamt.

Co ważne jednak: niemiecki urząd skarbowy nie ma określonych terminów wypłat, tak jak to ma miejsce w przypadku polskiego fiskusa. Patrząc jednak na poprzednie lata, zwrot podatku z Niemiec trafia na konta podatników po kilku miesiącach od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Może zdarzyć się jednak, że nadpłata podatkowa nadejdzie o wiele później. Co może być powodem? W tym wypadku istnieją dwa podstawowe wytłumaczenia:

 • podatnik spóźnił się z dostarczeniem rocznego zeznania podatkowego w wyznaczonym terminie (czas na złożenie deklaracji w Niemczech jest do 31 lipca danego roku),
 • podatnik popełnił błąd przy wypełnianiu deklaracji; efektem tego jest konieczność naniesienia poprawek, co automatycznie wydłuża okres oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec.

Chcesz oszczędzić sobie dodatkowego czekania na nadpłatę? Skorzystaj z rankingu najlepszych biur rachunkowych zajmujących się zagranicznymi rozliczeniami, odezwij się do wybranej firmy i ciesz się z szybkiego przelewu od Finanzamt.

Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec w 2022 roku?

Komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec w 2022 roku?

O zwrot podatku z Niemiec mogą ubiegać się osoby, które w ciągu roku osiągały legalne, podlegające opodatkowaniu dochody, a od ich wynagrodzenia pobierane były zaliczki na poczet podatku dochodowego w Niemczech. Warunkiem jest jednak to, by ich suma przekraczała tę wartość, którą założył sobie niemiecki urząd skarbowy, czyli Finanzamt.

Aby móc liczyć na nadpłatę podatkową, należy złożyć roczne zeznanie podatkowe w Niemczech w wyznaczonym terminie – do 31 lipca roku następującego po roku, w którym osiągany był dochód. Niezależnie od tego, czy podlegasz pod ograniczony, czy nieograniczony obowiązek podatkowy – spełniając wyżej opisane warunki, możesz ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec.

Warto jednak mieć na uwadze, że wyższe kwoty przysługują osobom posiadającym status niemieckiego rezydenta podatkowego (nieograniczony obowiązek) – głównym czynnikiem, który ma wpływ na pokaźniejszą wypłatę, mają ulgi podatkowe (nierezydenci nie mogą z nich skorzystać). Aby móc rozliczać się na lepszych warunkach, należy przepracować w Niemczech więcej niż 183 w ciągu roku.Rozlicz się z podatków już dziś z renomowaną firmą. Sprawdź ranking najlepszych biur podatkowych w Polsce i ciesz się z pewnego zwrotu podatku.

Co jest potrzebne do zwrotu podatku z Niemiec? Wymagane dokumenty

Co jest potrzebne do zwrotu podatku z Niemiec? Wymagane dokumenty

Podstawowymi dokumentami, dzięki którymi można rozliczyć podatek z Niemiec, jest karta podatkowa – Lohnsteuerkarte, a także niemieckie zaświadczenie podatkowe/zestawienie – Lohnsteuerbescheinigung. Bez tych druków nie ma co myśleć o prawidłowym złożeniu deklaracji, a także o ewentualnym zwrocie nadpłaconego podatku w Niemczech. Dokumenty te bowiem zawierają najważniejsze informacje dla urzędu skarbowego, czyli m.in.: wysokość osiąganego na terenie Niemiec wynagrodzenia oraz wysokości odprowadzonych składek na poczet podatku dochodowego.

Choć oba te druki są wymagane ze strony Finanzamt, warto wiedzieć, że w czasie rozliczania się z urzędem skarbowym, przydadzą się również inne dokumenty do zwrotu podatku z Niemiec. O czym mowa? Przygotowując deklarację, należy pomyśleć również o:

 • odcinku z wypłaty (Abrechnung) – przyda się, w momencie, w którym z jakiegoś powodu nie otrzymamy karty podatkowej,
 • druku EU/EWR, będącego zaświadczeniem o dochodach z polskiego urzędu skarbowego,
 • kilometrówce,
 • danych dotyczących rachunku bankowego,
 • zaświadczeniu o składkach ubezpieczeniowych opłacanych poza granicami Niemiec.

Skompletuj niezbędne dokumenty już dziś z najlepszym biurem rachunkowym – zapraszamy!

Terminy zwrotu podatku z Niemiec w 2022 roku

Terminy zwrotu podatku z Niemiec w 2022 roku

Osoby, które podlegają pod obowiązek podatkowy w Niemczech, muszą dostarczyć deklarację podatkową do Finanzamt najpóźniej do 31 lipca 2022 roku (mowa o rozliczeniach za 2021 rok). Data ta jest niezmienna od wielu lat i doskonale kojarzy się osobom pracującym za zachodnią granicą Polski. Wyjątkiem był okres pandemii – w tym czasie terminy na dostarczenie dokumentów do niemieckiego urzędu skarbowego były wydłużone o 3 miesiące. W 2022 roku wszystko jednak powróciło do normy.

Co ważne jednak: część osób wyjeżdżających do pracy do Niemiec decyduje się na pomoc doradcy podatkowego w czasie rozliczeń. Tacy podatnicy mają nieco więcej czasu na dostarczenie rocznej deklaracji do urzędu. Dla takich osób przewidziany jest inny termin – 28 lutego 2023 roku.

Warto być świadomym, że Niemcy są krajem, który bierze pod uwagę chwilową niezdolność do przygotowania deklaracji w terminie. Jeżeli przypadek jest uzasadniony (choroba, przeprowadzka, pogrzeb lub inna ciężka sytuacja życiowa), Finanzamt zezwala na to, aby zeznanie przesłać nieco później – termin przesunięty może być nawet o 2 miesiące.

Jakie są klasy podatkowe w Niemczech w 2022 roku?

Jakie są klasy podatkowe w Niemczech w 2022 roku?

Na chwilę obecną, czyli w 2022 roku, w niemieckim systemie figuruje 6 klas podatkowych. To, do jakiej grupy przynależy podatnik, uzależnione jest m.in. od osiąganych dochodów, ale nie tylko. Wpływ na przypisanie do danej klasy podatkowej w Niemczech ma również indywidualna sytuacja życiowa osoby.

Warto wiedzieć, że klasa podatkowa w Niemczech ma duży wpływ na wysokość ewentualnego zwrotu podatku z Niemiec. Jakie dokładnie klasy wyróżniamy?

 • Klasa I – przynależą do niej osoby samotne, rozwiedzione, a także ci, których partnerzy przebywają poza gracami UE.
 • Klasa II – ta klasa przeznaczona jest dla osób samotnie wychowujących dzieci.
 • Klasa III – grupa, do której należą małżonkowie, których partnerzy zostali sklasyfikowani do klasy V, nie pracują lub przebywają na stale poza granicami UE.
 • Klasa IV – przypisywane automatycznie do niej są osoby, które zawarły związek małżeński bądź partnerski.
 • Klasa V – do tej klasy przynależą małżonkowie, których partnerzy znajdują się w III klasie podatkowej.

Klasa VI – dla osób samotnych, które osiągają dochody w więcej niż jednym miejscu pracy.

Jak samodzielnie obliczyć zwrot podatku z Holandii?

Jak samodzielnie obliczyć zwrot podatku z Holandii?

Samodzielne obliczenie zwrotu podatku z Holandii jest możliwe, choć może sprawiać problemy. Jak się do tego zabrać? Niezbędna do tego okaże się karta podatkowa Jaaropgave, którą otrzymuje się na koniec roku podatkowego od swojego holenderskiego pracodawcy.

W Jarografie (bo tak potocznie jest nazywany przez Polaków) znajdują się takie informacje jak: wysokość wynagrodzenia, potrącone składki na poczet podatku, ubezpieczenia oraz inne dane, które wpływają na wysokość zwrotu podatku. Do obliczenia nadpłaty niezbędne okazać się może również zaświadczenie o dochodach osiąganych poza granicami Holandii.

Aby samodzielnie obliczyć zwrot podatku z Holandii, należy wziąć pod uwagę takie dane jak:

 • rok podatkowy, za który składane jest zeznanie,
 • całkowity dochód brutto (tzw. Loon),
 • wysokość zaliczek na podatek (Loonheffing),
 • wysokość naliczonej ulgi pracowniczej (Arbeidskorting),
 • dochód uzyskany poza granicami Holandii,
 • klasa podatkowa (próg podatkowy wpływa na wysokość zwrotu).

a także adres zameldowania oraz informacje dotyczące okresu zatrudnienia w Holandii.

Samodzielne obliczanie nadpłaty podatkowej z Holandii bywa męczące. Jeśli chcesz poznać wysokość zwrotu, odezwij się do zaufanej firmy, którą znajdziesz w rankingu najlepszych biur podatkowych w Polsce.

Czy zwrot podatku z Holandii jest przychodem?

Czy zwrot podatku z Holandii jest przychodem?

Nadpłata podatkowa z Holandii, którą otrzymuje się na swoje konto bankowe, traktowana jest przez polskiego fiskusa jako przychód. To z kolei oznacza, że informacje o zwrocie podatku z Królestwa Niderlandów należy umieścić w rocznym zeznaniu podatkowym składanym do urzędu skarbowego w Polsce.

1 stycznia 2021 weszły w życie nowe przepisy, które zmieniły zasady funkcjonowania tzw. ulgi abolicyjnej. Zgodnie z nimi Polacy pracujący m.in. w Holandii, są zobowiązani do dopłaty różnicy między podatkiem zapłaconym za granicą a tym, który należałoby uiścić w Polsce. W praktyce oznacza to tyle, że ewentualny zwrot podatku z Holandii powinien zostać umieszczony w deklaracji podatkowej i podobnie jak dochody osiągnięte na terenie Królestwa Niderlandów, rozliczony musi być za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia.

Jeśli chcesz rozliczyć zwrot podatku z Holandii, skorzystaj z naszego rankingu najlepszych biur rachunkowych w Polsce i zdecyduj się na współpracę z profesjonalistami, którzy zadbają o poprawność Twojego zeznania podatkowego.

Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii?

Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii?

Najlepszym sposobem na to, aby uzyskać szybszy zwrot podatku z Holandii, jest trzymanie się terminów. Terminowe złożenie rocznej deklaracji podatkowej do Belastingdienst sprawi, że holenderscy urzędnicy szybciej rozpatrzą zeznanie i tym samym – wcześniej wypłacą środki.

Nie oznacza to jednak, że pieniądze pojawią się na koncie dzień czy tydzień po przesłaniu deklaracji. To, ile się czeka na zwrot podatku z Holandii, jest niezmienne od wielu lat. Czas oczekiwania to co najmniej 3 miesiące. Osoby, które spóźnią się z dostarczeniem dokumentów do Belastingdienst mogą czekać na nadpłatę nawet do roku czasu, a więc 12. miesięcy.

Co jeszcze można zrobić, aby przyspieszyć wypłacanie podatku z Holandii? Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o poprawność danych. Warto mieć na uwadze, że ewentualne poprawki, wiążą się z koniecznością złożenia korekty. To zdecydowanie wydłuża cały proces wypłacania pieniędzy.

Oprócz tego na szybszy zwrot holenderskiego podatku wpływ ma również dosłanie oryginalnego zaświadczenia o dochodach, a także przesłanie deklaracji w formie elektronicznej.

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu zeznania? Sprawdź nasz ranking najlepszych biur rachunkowych, które zajmują się rozliczaniem zagranicznych podatków – zapraszamy.

 

Ile wynosi zwrot podatku z Holandii?

Ile wynosi zwrot podatku z Holandii?

To zależy od indywidualnej sytuacji podatnika – warto jednak wiedzieć, że średni zwrot podatku z Holandii w 2022 roku wynosi około 960 €, co w przeliczeniu na polską walutę daje ponad 4 500 zł. Liczby te robią wrażenie, stąd też złożenie zeznania podatkowego do Belastingdienst często jest nie tylko koniecznością, ale również doskonałą okazją do podreperowania domowego budżetu. Rozliczenie podatku w Holandii jest więc korzystne i w wielu przypadkach pozwala odzyskać większość (lub nawet całość) zaliczek, jakie zostały odprowadzane przez holenderskiego pracodawcę.

Od czego zależy to, ile wyniesie zwrot podatku z Holandii? Wysokość nadpłaty ustalana jest głównie od dochodów, progów podatkowych, a także przysługujących ulg. Na najwyższe wypłaty mogą liczyć ci, którzy posiadają status holenderskiego rezydenta podatkowego – takie osoby mogą skorzystać z różnych odliczeń, a także możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego z partnerem, co również podnosi łączną kwotę zwrotu.

 

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii w 2022 roku?

Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii w 2022 roku?

Średni czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii wynosi od 3 do 12 miesięcy. Rozliczając się za 2021 rok, pierwszych wypłat można spodziewać się mniej więcej pod koniec maja 2022. Warto zauważyć jednak, że na nadpłatę podatkową z Królestwa Niderlandów rzadko trzeba czekać rok – najczęściej jest to kilka miesięcy (3-4).

Jeśli chodzi o szybsze wypłaty holenderskiego podatku – takie sytuacje nie mają miejsca. Oczekując na wypłacenie należności od Belastingdienst, należy uzbroić się w cierpliwość. Co ważne jednak: teoretycznie można skrócić czas oczekiwania. W jaki sposób? Odpowiedzią na to jest terminowe wysłanie deklaracji podatkowej wraz z odpowiednimi dokumentami do rozliczenia podatku w Holandii. Zeznanie jednak nie może zawierać błędów – ewentualne poprawki wydłużają proces wypłat. W takich wypadkach warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy zadbają o poprawność danych i o to, by deklaracja dotarła do Belastingdienst na czas. Szukasz firmy godnej polecenia? Sprawdź nasz ranking najlepszych biur podatkowych.

 

WOEM