Co grozi za nierozliczenie się z Belgii?

Co grozi za nierozliczenie się z Belgii?

Osoby, które legalnie pracowały na terenie Belgii, a od ich wynagrodzenia odprowadzane były składki na poczet podatku dochodowego, zobowiązane są do złożenia rocznej deklaracji podatkowej do tamtejszego urzędu skarbowego. Każda osoba, która zlekceważy dostarczenie druków do fiskusa, może otrzymać karę pieniężną od 50 € do nawet 1250 €, a więc w przeliczeniu na polską walutę aż 5 800 zł.

Kary potrafią być dotkliwe, dlatego nie ma co zwlekać, a tym bardziej – unikać złożenia zeznania do belgijskiego urzędu skarbowego. Chcąc być pewnym, że wszystko zostało dostarczone w terminie i bez żadnych błędów, warto odezwać się do biura rozliczeń zagranicznych i powierzyć formalności profesjonalistom. W tym miejscu polecamy odwiedzić stronę rozliczpodatek.pl, na której dostępny jest ranking najlepszych biur rachunkowych w Polsce, które od kilkunastu lat wspomagają Polaków pracujących za granicą w składaniu dokumentów i odzyskiwaniu podatku z Belgii i innych krajów zagranicznych.

Jak odzyskać podatek zapłacony w Belgii?

Jak odzyskać podatek zapłacony w Belgii?

Niezbędne do tego jest posiadanie karty podatkowej Fiche, którą otrzymuje się od austriackiego pracodawcy, a także zaświadczenie EOG. Co ważne jednak; by liczyć na zwrot podatku, trzeba być legalnie zatrudnionym na terenie Belgii, a także odprowadzać składki na poczet podatku dochodowego. Co więcej, po zakończonym roku podatkowym należy pomyśleć o złożeniu rocznej deklaracji podatkowej.

Mówiąc o zwrocie podatku z Belgii, warto mieć świadomość, że belgijski system podatkowy przewiduje wsteczne rozliczenie – maksymalnie do 3 lat wstecz. Innymi słowy: w 2022 roku wciąż można dostarczyć do urzędu skarbowego deklarację za lata 2019, 2020 i 2021.

Samodzielne ubieganie się o nadpłatę podatkową w Belgii jest możliwe, choć wielu osobom sprawia niemałe trudności. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z rankingu najlepszych biur rachunkowych w Polsce i odezwanie się do jednej z firm, która od lat zajmuje się szeroko pojętym doradztwem w kwestii rozliczeń zagranicznych, w tym z Belgii. Jeśli potrzebujesz pomocy, zdaj się na profesjonalistów i ciesz się wypłatą od belgijskiego urzędu skarbowego.

Jak odzyskać wakacyjne z Belgii?

Jak odzyskać wakacyjne z Belgii?

Wakacyjne w Belgii jest wynagrodzeniem za czas urlopu. Przeznaczone jest ono dla pracowników fizycznych i wypłacane przez służbę do spraw urlopów, czyli Rijksdienst voor Jaarlijkse Vakantie.

Jeśli chodzi o wypłacenie tego świadczenia, należy udostępnić swój numer konta bankowego służbom publicznym. Jak to zrobić? To zależy od tego, czy posiada się rachunek w Belgii, czy też za granicą.

Wniosek dla osób posiadających belgijskie konto bankowe.

 • Jeżeli jest się w posiadaniu czytnika eID-card bądź aplikacji Itsme, należy wejść do zakładki Mijn vakantierekening.
 • Nieposiadanie czytnika sprawia, że konieczne będzie wypełnienie formularza Belgisch rekeningnummer i jego wypełnienie.

Wniosek dla osób chcących otrzymać przelew na zagraniczne konto.

 1. Po pierwsze należy wypełnić formularz L76, w którym należy podać swój numer bankowy, kod SWIFT/BIC, podpis z banku.
 2. Oprócz tego wymagane jest dołączenie kopii dowodu osobistego oraz kopię wyciągu z konta (aktualnego).
 3. Ostatnim krokiem jest wysłanie wniosku na Montagne aux Herbes Potagères 48 – 1000 Bruksela.

Ile wynosi podatek w Belgii?

Ile wynosi podatek w Belgii?

Jest to uzależnione od osiąganych dochodów. Warto bowiem wiedzieć, że w belgijskim systemie podatkowym obowiązują obecnie 4 stawki podatkowe. Mają one charakter progresywny, co w praktyce oznacza, tyle że im wyższe zarobki, tym większy podatek jest do zapłaty.

Ile wynosi podatek w Belgii w 2022 roku? Poniżej obecnie funkcjonujące progi.

 • Dochody między 0 € a 13 250 € rocznie – 25% podatku dochodowego.
 • Dochody między 13 250 € a 23 290 € rocznie – 40% podatku dochodowego.
 • Dochody między 23 290 € a 40 480 € rocznie – 45% podatku dochodowego.
 • Dochody od 40 480 € wzwyż – 50% podatku dochodowego.

Warto być świadomym, że w Belgii obowiązuje kwota wolna od podatku, z której mogą skorzystać wszyscy, którzy legalnie pracują na terenie tego kraju. W 2022 roku wynosi ona 9 520 €.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozliczaniu podatku z Belgii, skorzystaj z rankingu najlepszych biur rachunkowych w Polsce. Znajdź zaufaną firmę i nie przejmuj się żadnymi formalnościami związanymi z przygotowywaniem rocznej deklaracji podatkowej oraz kontaktem z urzędem skarbowym.

Ile wynosi podatek dochodowy w Austrii?

Ile wynosi podatek dochodowy w Austrii?

Skala podatku dochodowego zależy od osiąganych dochodów w Austrii. Obecnie ustanowiono 6 stawek podatkowych, które mówią o tym, ile daniny należy oddać do urzędu skarbowego w ciągu roku.

Austriacki system podatkowy ma charakter progresywny, co w praktyce oznacza, że im więcej się zarabia, tym wyższy podatek należy zapłacić. Poniżej obecnie funkcjonujące stawki podatkowe (stan na 2022 rok).

 • 25% podatku – dochody od 11 001 € do 18 000 €.
 • 35% podatku – dochody od 18 001 € do 31 000 €.
 • 42% podatku – dochody od 31 001 € do 60 000 €.
 • 48% podatku – dochody od 60 001 € do 90 000 €.
 • 50% podatku – dochody od 90 001 € do 1 000 000 €.
 • 55% podatku – dochody powyżej 1 000 000 € rocznie.

Co ważne: w Austrii funkcjonuje tzw. kwota wolna od podatku. W 2022 roku wynosi ona 11 000 €, co w praktyce oznacza, że każdy, kto osiąga dochody nieprzekraczające tej kwoty, nie musi płacić podatku do austriackiego urzędu skarbowego. Niższe zarobki umożliwiają ubiegać się o pełny zwrot podatku z Austrii.

Jak zostać rezydentem podatkowym w Austrii?

Jak zostać rezydentem podatkowym w Austrii?

Każdy, kto przez co najmniej 6 miesięcy mieszka w Austrii, może ubiegać się o status austriackiego rezydenta podatkowego. Aby go otrzymać, należy udać się do placówki urzędu skarbowego w celu wyrobienia numeru podatkowego. Na wniosek urzędnicy wydają certyfikat rezydencji podatkowej, który jest poświadczeniem tego, że dana osoba mieszka w Austrii w celach podatkowych i tym samym – podlega pod nieograniczony obowiązek podatkowy w tym państwie, co w praktyce oznacza, że dochody, które w ciągu roku uzyskuje, rozlicza jedynie w Austrii.

Zmiana rezydencji na austriacką jest opłacalna dla każdego, kto planuje na dłużej zostać w Austrii i chce skorzystać z ulg podatkowych, a także kwoty wolnej od podatku, która w 2022 roku wynosi 11 000 €.

Jeśli nie wiesz, jak uzyskać status austriackiego rezydenta, zgłoś się do firmy zajmującej szeroko pojętymi rozliczeniami i doradztwem związanym ze zwrotem podatku z Austrii i nie tylko. Takie przedsiębiorstwa znajdziesz w naszym rankingu najlepszych biur rachunkowych w Polsce – zapraszamy.

Jaka jest kwota wolna od podatku w Austrii?

Jaka jest kwota wolna od podatku w Austrii?

Kwota, od której nie płaci się podatku w Austrii w 2022, wynosi 11 000 €. W praktyce oznacza to, tyle że osoby, których dochód nie przekracza ustanowionego limitu, są zwolnione z zapłacenia podatku do austriackiego urzędu skarbowego.

Jeżeli jednak zarobki przekraczają 11 000 €, podatnik będzie przypisany do jednej z sześciu stawek podatkowych. To, do której, zależy od wysokości dochodów. Poniżej wgląd w poszczególne stawki w 2022 roku.

 • Zarobki między 11 001 € a 18 000 € – 20% podatku dochodowego.
 • Zarobki między 18 001 € a 31 000 € – 35% podatku dochodowego.
 • Zarobki między 31 001 € a 60 000 € – 42% podatku dochodowego.
 • Zarobki między 60 001 € a 90 000 € – 48% podatku dochodowego.
 • Zarobki między 90 001 € a 1 000 000 € – 50% podatku dochodowego.
 • Zarobki przekraczające 1 000 000 € – 55% podatku dochodowego.

Co jeszcze oznacza kwota wolna od podatku w Austrii? Tyle że każdy, kto zarabia poniżej 11 000 € w ciągu roku, może ubiegać się o pełen zwrot podatku z Austrii. Potrzebujesz pomocy w rozliczeniach z austriackim urzędem? Skorzystaj z naszego rankingu najlepszych biur rachunkowych już dziś i nie przejmuj się formalnościami.

Jak uniknąć podatku z Austrii?

Jak uniknąć podatku z Austrii?

Podstawą do tego, by móc uniknąć podwójnego opodatkowania w Polsce (w związku z uzyskiwaniem dochodów w Austrii), jest posiadanie statusu austriackiego rezydenta podatkowego. Aby go zdobyć, należy pracować przez co najmniej pół roku (6 miesięcy) w Austrii i odprowadzać w tym czasie składki do urzędu skarbowego. Rezydentami są również podatnicy, których całkowite dochody (nie tylko z Austrii, ale również z innych krajów) w co najmniej 90% pochodzą właśnie z tego państwa.

Możliwe jest to za sprawą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której zastosowanie ma metoda wyłączenia z progresją. Opiera się ona bowiem o takie zasady, które mówią, że osoby z Polski, podejmujące prace na terenie Austrii, są zwolnione z płacenia zagranicznego podatku polskiemu fiskusowi. Zagraniczne dochody w takim wypadku służą jedynie do wyliczania stopy procentowej, którą stosuje się do przychodów, jakie zostały uzyskane w ciągu roku w Polsce.

Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś zwolniony z zapłaty austriackiego podatku, pozwól sobie pomóc. Na stronie rozliczpodatek.pl znajdziesz gotowy ranking najlepszych biur rachunkowych w Polsce, wśród których nie brakuje firm specjalizujących się w rozliczeniach z austriackim urzędem skarbowym.

Ile kosztuje rozliczenie PIT z zagranicy?

Ile kosztuje rozliczenie PIT z zagranicy?

Samodzielne rozliczenie nie kosztuje nic. Skorzystanie z pomocy profesjonalnego biura rozliczeń zagranicznych z kolei to koszt około 150-200 zł. Warto pamiętać jednak, że cena za taką usługę zależy od indywidualnej sytuacji podatnika, a także pakietu usług. Dlatego też chcąc wiedzieć, ile się zapłaci za wsparcie przy rozliczaniu PIT z zagranicy, należy zapoznać się z cennikiem konkretnej firmy – koszty usługi bowiem mogą się różnić w zależności od przedsiębiorstwa.

Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniach? W takim razie skorzystaj z rankingu najlepszych biur rachunkowych w Polsce. Jest to zestawienie firm, które na przestrzeni lat zdobyły zaufanie wśród klientów w całym kraju, dzięki czemu cieszą się pozytywnymi opiniami, które mówią same za siebie. Odwiedzając stronę rozliczpodatek.pl, możesz skorzystać z gotowej listy biur i zapoznać się z najważniejszymi informacjami o danej firmie, w tym m.in. o cenniku, co powinno ułatwić wybór odpowiedniej placówki.

Kto rozlicza podatek z zagranicy w Polsce?

Kto rozlicza podatek z zagranicy w Polsce?

Z zagranicznych dochodów muszą rozliczyć się osoby, które posiadają status polskiego rezydenta podatkowego. Tacy podatnicy podlegają pod nieograniczony obowiązek podatkowy – w ich przypadku podatek liczy się od całości dochodów – zarówno tych osiągniętych za granicą, jak i w Polsce.

Rezydentem podatkowym w Polsce jest każdy, kto przepracował co najmniej 183 dni w ciągu roku w naszym kraju i posiada na terenie Rzeczypospolitej Polskiej tzw. centrum interesów życiowych, czyli np. mieszkanie bądź rodzinę na utrzymaniu. Podlegając pod obowiązek rozliczania się z polskim urzędem skarbowym, należy pamiętać, by w wyznaczonym terminie (do 30 kwietnia roku następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie) dostarczyć roczną deklarację podatkową wraz z dołączonym załącznikiem PIT/ZG.

Co ważne jednak: to, czy podatnik musi rozliczyć się z zagranicznego podatku w Polsce, zależy również od tego, w jakim kraju osiągał dochody – wszystko ze względu na zapisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jeżeli pomiędzy Polską a państwem zagranicznym zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, nie ma obowiązku rozliczania się z zagranicznego podatku.

Jeśli jednak mowa o metodzie proporcjonalnego odliczenia, obowiązek ten występuje.

WOEM