5/5 - (1)

Terminy zwrotu podatku z Niemiec w 2023 roku

Terminy zwrotu podatku z Niemiec w 2023 roku

Osoby, które podlegają pod obowiązek podatkowy w Niemczech, muszą dostarczyć deklarację podatkową do Finanzamt najpóźniej do 31 lipca 2023 roku (mowa o rozliczeniach podatku z Niemiec za 2022 rok). Data ta jest niezmienna od wielu lat i doskonale kojarzy się osobom pracującym za zachodnią granicą Polski. Wyjątkiem był okres pandemii – w tym czasie terminy na dostarczenie dokumentów do niemieckiego urzędu skarbowego były wydłużone o 3 miesiące. W 2022 roku wszystko jednak powróciło do normy.

Co ważne jednak: część osób wyjeżdżających do pracy do Niemiec decyduje się na pomoc doradcy podatkowego w czasie rozliczeń. Tacy podatnicy mają nieco więcej czasu na dostarczenie rocznej deklaracji do urzędu. Dla takich osób przewidziany jest inny termin – 28 lutego 2024 roku.

Warto być świadomym, że Niemcy są krajem, który bierze pod uwagę chwilową niezdolność do przygotowania deklaracji w terminie. Jeżeli przypadek jest uzasadniony (choroba, przeprowadzka, pogrzeb lub inna ciężka sytuacja życiowa), Finanzamt zezwala na to, aby zeznanie przesłać nieco później – termin przesunięty może być nawet o 2 miesiące.

Zobacz podobne

Przeczytaj również naszego bloga

WOEM