5/5 - (2)

Lohnsteuerbescheinigung po polsku, czyli jak czytać niemiecką kartę podatkową?

30 czerwca, 2022

Lohnsteuerbescheinigung (LSB) jest niemieckim zaświadczeniem podatkowym, czyli podstawowym dokumentem, dzięki któremu podatnik może rozliczyć się z urzędem skarbowym w Niemczech. Zaświadczenie to bowiem zawiera niezbędne informacje o podatniku, które należy umieścić w rocznej deklaracji. Jak czytać lohnsteuerbescheinigung po polsku? W dalszej części wpisu bierzemy pod lupę dokument i wyjaśniamy, co oznaczają kolejne pozycje na dokumencie – zapraszamy do lektury!

Lohnsteuerbescheinigung – co to jest?

Lohnsteuerbescheinigung to zaświadczenie o podatku dochodowym, które wystawiane jest przez niemieckich pracodawców na koniec każdego roku. Dzięki LSB, bo tak skrótowo jest nazywane, urząd skarbowy w Niemczech (Finanzamt) może zweryfikować roczny dochód podatnika, a także wysokość odprowadzanych składek na podatek czy ubezpieczenie. Informacje te z kolei są niezbędne do tego, aby obliczyć zobowiązanie podatkowe i stwierdzić, czy zachodzi potrzeba dopłaty, czy też pracownik może liczyć na zwrot podatku z Niemiec.

Lohnsteuerbescheinigung dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i wystawiane jest przez każdego pracodawcę, u którego podejmowało się zarobek.

Przeczytaj również: Ulga abolicyjna 2023 – czym jest i ile można zyskać?

Lohnsteuerbescheinigung po polsku, czyli co oznaczają poszczególne pola w niemieckim zaświadczeniu?

Jak czytać lohnsteuerbescheinigung? To jedno z najczęściej padających pytań u osób, które wyjeżdżają do Niemiec w celach zarobkowych. Niestety, zaświadczenie to wystawiane jest tylko w języku niemieckim, przez co może sprawiać niemałe trudności w rozumieniu i prawidłowym jego odczytaniu.

W tym miejscu warto jeszcze doprecyzować, że lohnsteuerbescheinigung zawiera o wiele więcej informacji, niż wysokość dochodu czy odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy (lohnsteuer). Jest ono czymś więcej, niż tylko rocznym zestawieniem – na karcie znajdziemy również inny rodzaj danych jak np. wyznanie religijne.

Jak więc czytać lohnsteuerbescheinigung po polsku? Co oznaczają kolejne kolumny? Dziś omawiamy najważniejsze pola istotne pod kątem rozliczania podatku z Niemiec.

  • Pole nr 1: Bescheinigungszeitraum/Dauer des Dienstverhältnisses – informacje o przepracowanych dniach na terenie Niemiec.
  • Pole nr 3: Bruttoarbeitslohn – informacje o łącznym wynagrodzeniu (kwota brutto), które zostało osiągnięte na przestrzeni danego roku podatkowego.
  • Pola nr 4,5 i 6: Einbehaltene Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag, Kirchensteuer – odpowiednio zapłacone zaliczki na podatek: dochodowy, solidarnościowy, kościelny. Jeżeli podatnik nie deklaruje żadnego wyznania, wówczas pole nr 6 pozostaje puste.
  • Pole nr 16: Steuerfreier Arbeitslohn nach Doppelbesteuerungsabkommen – informacje o wynagrodzeniu zwolnionemu z opodatkowania (naliczone na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).
  • Pole nr 17: Steuerfreie Arbeitgeberleistungen für Fahrten zwischen Wohnung und erster Tätigkeitsstätte – w tej kolumnie zawarte są informacje o nieopodatkowanym świadczeniu za przejazdy podatnika między miejscem zamieszkania a pracy.
  • Pole nr 20: Steuerfreie Verpflegungszuschüsse bei Auswärtstätigkeit – pozycja ta jest ważna ze względu na ewentualny zwrot podatku z Niemiec; odnosi się ona bowiem do podatku od diety (udział w delegacjach w czasie pracy).
  • Pole nr 21: Steuerfreie Arbeitgeberleistungen bei doppelter Haushaltsführung – informacje o uldze z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Świadczenie to kierowane jest do osób, które mieszkają i pracują w Niemczech, posiadając jednocześnie w kraju macierzystym mieszkanie lub dom.
  • Pola nr 22a oraz 23a: Arbeitgeberanteil und Arbeitnehmeranteil zur gesetzlichen Rentenversicherung – odpowiednio: składki na ubezpieczenie emerytalne pracodawcy oraz pracownika.
  • Pola nr 25 i 26: Arbeitnehmerbeiträge zur gesetzlichen Krankenversicherung, Arbeitnehmerbeiträge zur sozialen Pflegeversicherung – informacje o wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne ubezpieczenie pielęgnacyjne.
  • Pole nr 28: Beiträge zur privaten Kranken- und Pflege-Pflichtversicherung oder Mindesvorsorgepauschale – dane dotyczące wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenia: prywatne chorobowe oraz ubezpieczenie opiekuńcze (obowiązkowe).
Podatkimeritum

Oprócz wyżej opisanych informacji w lohnsteuerbescheinigung znajdziemy również takie informacje jak: data urodzenia podatnika, adres oraz numer pracodawcy, klasa podatkowa czy numer identyfikacji podatkowej.

Przeczytaj również: Nadgodziny w Niemczech a podatek – co warto wiedzieć na ten temat?

Lohnsteuerbescheinigung – jak otrzymać?

Niemieckie zaświadczenie o podatku dochodowym (LSB) otrzymuje się na koniec roku podatkowego od każdego pracodawcy w formie elektronicznej lub listownej na podany przez siebie adres zamieszkania.

Lohnsteuerbescheinigung online – kiedy można się spodziewać otrzymania karty podatkowej z Niemiec?

Najpóźniej do 28 lutego roku następującego po roku, w którym osiągało się dochód w Niemczech. Termin ten jednak może się przesunąć do 1 marca w momencie, gdy ostatni dzień lutego jest dniem wolnym od pracy – taka sytuacja miała miejsce np. w 2021 roku.

Potrzebujesz pomocy w złożeniu rocznej deklaracji do Finanzamt? W takim razie sprawdź nasz ranking firm rozliczających podatki zagraniczne już dziś! Na stronie rozliczpodatek.pl znajduje się zawsze aktualne zestawienie biur podatkowych o najwyższej renomie w naszym kraju. Poznaj opinie klientów, dowiedz się najważniejszych informacji o każdej placówce i skontaktuj się z zaufaną firmą, dzięki której bezpiecznie i wygodnie rozliczysz się z urzędem skarbowym i będziesz mógł starać się o zwrot podatku z Niemiec (i nie tylko) – zapraszamy!

Polecamy sprawdzić również nasz słowniczek, w którym znajdują się niemieckie definicje najważniejszych pojęć związanych z systemem podatkowym w Niemczech. Wśród terminów znajduje się  m.in. lohnsteuer, steuernummer czy gewerbe.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM