5/5 - (1)

ET Kosten – czym są koszty eksterytorialne w Holandii?

30 czerwca, 2022

Holandia jest popularnym kierunkiem pod względem pracy, w tym również tej tymczasowej. Co roku spora część Polaków właśnie w tym celu udaje się do kraju tulipanów, co pozwala im podreperować domowy budżet, a także w relatywnie krótkim czasie zgromadzić pokaźne oszczędności. Myśląc o podjęciu tymczasowej pracy w Holandii, warto mieć świadomość przysługującej ulgi – ET Kosten. W dzisiejszym poradniku przybliżymy pojęcie kosztów eksterytorialnych w Królestwie Niderlandów i odpowiemy na najważniejsze pytania z nimi związane. Czym jest ET Kosten w Holandii? Do kogo kierowane jest to odliczenie? Zachęcamy do lektury!

Czym są koszty eksterytorialne w Holandii (ET Kosten)?

Koszty eksterytorialne (ET Kosten) są formą porozumienia podatkowego, dzięki któremu pracownicy podejmujący tymczasową pracę w Holandii, ale mieszkający na stałe poza jej granicami (np. w Polsce), mogą otrzymać nieopodatkowany zwrot z tytułu ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z życiem w Holandii np. wynajem mieszkania. W momencie skorzystania z ulgi ET Kosten pracownik rezygnuje z części płacy (podlegającej podatkowi) na rzecz otrzymania zwrotu kosztów (niepodlegających opodatkowaniu).

Koszty eksterytorialne – Holandia. Co można do nich zaliczyć?

Kosztami eksterytorialnymi w Holandii możemy nazwać wydatki, których uniknęłoby się w momencie stałego zamieszkania w Królestwie Niderlandów. O czym mowa? Do przykładu posłużyć może tutaj wspomniany wynajem mieszkania, co generuje tygodniowe lub miesięczne koszty. Co więcej, do takowych wydatków zaliczyć można również m.in. koszty rozmów telefonicznych w celu skontaktowania się z bliskimi znajdującymi się w Polsce, wyjazdy do kraju czy też kursy językowe.

Koszty eksterytorialne 2023 – kiedy można z nich skorzystać?

Prawo do ulgi ET Kosten w Holandii przysługuje osobom, które spełniają kilka podstawowych warunków:

  • ponoszą podwójne koszty związane z zamieszkaniem,
  • posiadają dodatkowe koszty, których nie ponosiliby, gdyby nie mieszkanie w Holandii np. podróże do Polski, kursy językowe,
  • posiadają stałe zamieszkanie w miejscu, które jest oddalone od granicy holenderskiej o co najmniej 150 kilometrów,
  • mieszkali ponad 16 miesięcy w okresie 24 miesięcy, które poprzedzały pierwszy dzień pracy na terenie Holandii ponad 150 kilometrów od granicy z Królestwem Niderlandów.

ET Kosten w Holandii – co można wymienić w ramach ulgi?

Ulga ET Kosten polega na tym, że pracownik tymczasowy może skorzystać z należnego zwrotu kosztów w zamian za oddanie części wynagrodzenia. Takie osoby w ramach odliczenia mogą wymienić:

  • część opodatkowanego wynagrodzenia,
  • ponadustawowe dni urlopowe,
  • bonusy za przepracowane nadgodziny,
  • dodatki rekompensowanych godzin (praca w nienormatywnym trybie).
Podatkimeritum

Zastosowanie ulgi i zwrotów – warunki

Ulga związana z holenderskimi kosztami eksterytorialnymi nie jest przyznawana automatycznie każdemu, kto podejmuje się tymczasowej pracy na terenie tego kraju. Aby móc zastosować ulgę – i tym samym zwroty – należy pamiętać o tym, że:

  • zgoda na zwrot kosztów musi być sporządzona na piśmie,
  • wynagrodzenie po zamianie nie może być niższe od ustanowionej w Holandii pensji minimalnej,
  • część zamienionego wynagrodzenia nie może przekraczać 30% realnej sumy wynagrodzenia,
  • zamiana wynagrodzenia, a także ponadustawowych dni urlopowych nie może być wyższa niż 81% wysokości kosztów eksterytorialnych,
  • część wynagrodzenia, która podlegała zwrotowi, nie może być podstawą do naliczania dni oraz dodatków urlopowych, a także urlopu socjalnego czy też przerwy świątecznej.

Ile wynosi zwrot kosztów eksterytorialnych?

ET Kosten jest ulgą podatkową, co już mówi samo za siebie – niesie ze sobą korzyści finansowe, z których warto skorzystać. Choć łączna suma ulgi może się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika, tak warto wiedzieć, że zwrot może wynieść od 400 do nawet 750 €.

Jak skorzystać z ulgi ET Kosten 2023?

Skorzystanie z ET Kosten jest dobrowolne i odbywa się za pomocą odpowiedniej deklaracji. Aby móc ubiegać się o przyznanie tej preferencji, pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy specjalny dokument – zaświadczenie CFR-1, będące polskim certyfikatem rezydencji. Następnie pracodawca wysyła stosowny wniosek do holenderskiego urzędu skarbowego (Belastingdienst). Na koniec warto wspomnieć, że rozliczając się z holenderskim urzędem skarbowym, należy rozliczyć się z podatku na jednej z trzech podstawowych deklaracji: P-form, M-biljet, lub C-form.

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu deklaracji? Daj sobie pomóc! Skorzystaj z naszego rankingu biur podatkowych i wybierz firmę specjalizującą w zagranicznych rozliczeniach. W zestawieniu znajdziesz najlepsze biura posiadające wieloletnie doświadczenie w zwrocie podatku z Holandii i innych krajów. Z tego miejsca zachęcamy również do skorzystania z naszego słowniczka wyrażeń zagranicznych, w którym znajdziesz definicje najważniejszych terminów związanych z holenderskimi podatkami jak np. aangifte, zorgtoeslag, jaaropgave, i wiele więcej.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM