5/5 - (2)

Jaaropgave po polsku – tłumaczenie holenderskiej karty podatkowej

30 czerwca, 2022

Jaaropgave (znane również jako jarograf) to zaświadczenie, o którym choć raz słyszał każdy Polak podejmujący legalną pracę w Holandii. Dokument ten wystawiany jest bowiem przez holenderskich pracodawców na koniec roku podatkowego i wysyłany każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jarografy sporządzane są w języku niderlandzkim, stąd też mogą sprawiać niemałe problemy wielu osobom – zwłaszcza tym, którzy pierwszy raz podejmowali zarobek na terenie Holandii. Jak czytać kartę podatkową jaaropgave? O tym w dzisiejszym artykule – dowiedz się najważniejszych informacji o tym zaświadczeniu i poznaj tłumaczenie holenderskiego jaaropgaaf – zapraszamy!

Podatkimeritum

Co to jest jarograf (jaaropgave)?

Zanim przejdziemy do tłumaczenia jaaropgave, odpowiedzmy sobie na pytanie: czym właściwie jest ten dokument?

Jarograf to karta podatkowa, dzięki której podatnicy mogą rozliczyć się z Belastingdienst (holenderski urząd skarbowy) z uzyskiwanych dochodów. Stanowi ona również podstawę do ubiegania się o zwrot podatku z Holandii. Zawiera ona bowiem szereg istotnych informacji o podatniku, w tym o dochodzie, a także wysokości odprowadzanych składek na poczet podatku dochodowego. Śmiało można powiedzieć, że karta podatkowa jaaropgave jest odpowiednikiem polskiego zaświadczenia PIT-11 – różnicą pomiędzy tymi dokumentami jest jednak brak informacji o odprowadzanych składkach na ubezpieczenie społeczne.

Przeczytaj także: Ulga abolicyjna – Holandia. Czy dalej funkcjonuje w 2023 roku? Ile wynosi? Jak ją obliczyć?

Jak uzyskać jarograf z Holandii?

Kartę podatkową jaaropgave otrzymuje się od swojego holenderskiego pracodawcy (werkgever) lub pracodawców, jeśli w ciągu roku podejmowało się pracę w kilku różnych miejscach. Nie trzeba się o nią ubiegać – chyba że osoba zatrudniająca spóźnia się z przesłaniem zaświadczenia. W takim wypadku należy się skontaktować z pracodawcą w celu ponownego wystawienia jarografu. Jeśli to nie pomaga, sprawę należy skierować do Belastingdienst.

Jaaropgave – tłumaczenie holenderskiej karty podatkowej

Z racji tego, że jaaropgave jest podstawowym dokumentem potrzebnym do rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym, warto zapoznać się z tym, jakie znajdują się na nim informacje. Bariera językowa nie musi być problemem – wystarczy dobre tłumaczenie jarografu. Poniżej przetłumaczyliśmy najważniejsze terminy, co powinno ułatwić zrozumienie i w efekcie – łatwiejsze przygotowywanie deklaracji podatkowej w Holandii. Jak czytać jaaropgaaf?

  • Loon – kwota osiągniętego dochodu (brutto).
  • Ingehouden Loonbelasting/Premie Volksverzekeringen – informacja ta odnosi się do pobranej przez holenderskiego pracodawcę zaliczki na podatek dochodowy, a także ubezpieczenie społeczne. Kwota ta mówi nam o tym, na jak wysoki zwrot podatku z Holandii możemy liczyć.
  • Arbeidskorting – jest to ulga pracownicza, dzięki której pracownik płaci mniejszy podatek.
  • Premie ziekenfonds/ingehouden bijdrage zorgverzekeringswet – jest to kwota zaliczek na ubezpieczenie zdrowotne. Dla większości Polaków nie jest to jednak istotna informacja – odliczyć można ją od podatku w momencie przekroczenia wysokiego progu podatkowego.
  • Loon zorgverzekeringswet – dochód brutto, który podlega pod ustawowe ubezpieczenie zdrowotne.
  • Levensloopverlofkorting – ulga pracownicza na staż pracy.
  • Loonheffingskorting – ulga w podatku od wynagrodzenia dostępna w czterech wariantach: zwiększona ulga podatkowa, ulga pracownicza, ulga dla niepełnosprawnej młodzieży, ulga dla starszych pracowników.

Przeczytaj także: ET Kosten – czym są koszty eksterytorialne w Holandii?

Holandia – jarograf. Do czego potrzebne jest tłumaczenie?

Dlaczego właściwie warto poznać tłumaczenie holenderskiego jarografu? Powód jest prosty – przyda się ono w czasie wypełniania PIT-36 (z załącznikiem ZG) w Polsce, a także przy okazji przygotowywania holenderskiego zeznania podatkowego do Belastingdienst. Poznanie poszczególnych terminów ułatwi wprowadzenie poprawnych danych i oszczędzi ewentualnych problemów ze strony urzędu skarbowego lub konieczności składania korekty zeznania w późniejszym czasie, co z kolei wydłużyłoby czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii.

Holandia – jaaropgaaf. Daj sobie pomóc!

Wiesz już, co to jarograf i jakie informacje są ważne w kontekście rozliczeń z urzędem skarbowym. W teorii wszystko wydaje się proste – jak pokazuje jednak praktyka, wielu Polaków co roku korzysta z pomocy profesjonalnych biur rozliczeń zagranicznych. Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się do przygotowania deklaracji, masz obawy o to, że wprowadzisz złe dane lub po prostu – nie masz na to czasu – skorzystaj ze strony rozliczpodatek.pl. W serwisie znajdziesz przygotowany ranking najlepszych biur podatkowych w Polsce, które od wielu lat pomagają naszym rodakom w rozliczaniu i zwrocie podatku z Holandii i innych państw jak Niemcy, Austria, Dania, Belgia czy Czechy.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM