Każda osoba, która podejmuje legalną pracę na terenie Norwegii, powinna na koniec roku podatkowego otrzymać dokument o nazwie Skattekort. Jest to norweska karta podatkowa, na podstawie której pracodawcy naliczają zaliczkę podatkową i odprowadzają do urzędu skarbowego składki na poczet podatku. Można powiedzieć, że jest ona najważniejszym dokumentem rozliczeniowym – bez niej urząd skarbowy w Norwegii nie byłby w stanie wyliczyć zobowiązania podatkowego danego podatnika. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji o Skattekort, czyli: co znajduje się na norweskiej karcie podatkowej, jak ją zamówić i w jaki sposób można ją zmienić. Zachęcamy do dalszej lektury!
- Karta podatkowa w Norwegii – czym dokładnie jest i co zawiera Skattekort?
- Skąd wziąć Skattekort? Pobranie z Altinn – opcja dla pracujących w Norwegii od dłuższego czasu
- Zamówienie karty podatkowej w Norwegii – kto musi o tym pomyśleć?
- Jak zamówić kartę podatkową w Norwegii 2023?
- Jak zmienić kartę podatkową w Norwegii w 2023 roku?
- Brak norweskiej karty podatkowej Skattekort – czym to grozi?
Karta podatkowa w Norwegii – czym dokładnie jest i co zawiera Skattekort?
Skattekort to dokument informujący pracownika (i urząd skarbowy w Norwegii) o wysokości odprowadzanych zaliczek na poczet podatku dochodowego za dany rok kalendarzowy. W norweskiej karcie podatkowej zamieszczone są informacje o pobieranych kwotach (od miesięcznego wynagrodzenia). W druku znajdują się dane bazujące na dotychczasowych dochodach, a także na tych, które pracownik planuje uzyskać przez resztę roku.
Dane ze Skattekort są istotne pod kątem rozliczania się z podatków w Norwegii – dzięki nim urzędnicy są w stanie wyliczyć zobowiązanie podatkowe podatnika, z którego może wynikać, czy musi on dopłacić, czy jednak przysługuje mu zwrot podatku z tego kraju.
Skąd wziąć Skattekort? Pobranie z Altinn – opcja dla pracujących w Norwegii od dłuższego czasu
Osoby, które pracują w Norwegii od dłuższego czasu (np. parę lat), powinny automatycznie otrzymać norweską kartę podatkową na początku kolejnego roku. Skattekort dla takich osób dostępna będzie w systemie Altinn, skąd będzie mógł ją pobrać Twój pracodawca. Elektroniczna karta podatkowa dostępna jest od 2014 roku – to właśnie od tamtej chwili pracownicy są zwolnieni z obowiązku dostarczania jej do pracodawcy. Warto zaznaczyć, że system Altinn informuje ich o wszystkich zmianach na karcie, dzięki czemu są oni na bieżąco z informacjami dotyczącymi zatrudnionych przez nich pracowników.
Zamówienie karty podatkowej w Norwegii – kto musi o tym pomyśleć?
Może zdarzyć się tak, że osoba, która pracowała w Norwegii, zrobiła sobie przerwę na kilka lat i nie osiągała dochodów na terenie tego kraju. Takim osobom nie przysługuje automatyczne otrzymanie karty podatkowej – podobnie zresztą jak każdemu, kto podejmuje pracę w Norwegii po raz pierwszy. W takich sytuacjach pracownicy zobowiązani są do złożenia wniosku o wyrobienie nowej Skattekort. Uwaga: jeśli tego nie zrobisz, Twój pracodawca nie będzie w stanie pobrać karty podatkowej ze wspomnianego wcześniej systemu Altinn. W takiej sytuacji narażasz się na otrzymanie zaliczki podatkowej, która wynosi aż 50% wynagrodzenia. Traktowana jest ona jako wstępna wpłata na poczet podatku, którą otrzymasz z powrotem na swoje konto po kilku miesiącach. Kiedy jeszcze zmienić kartę podatkową?
- Przy podjęciu pierwszej pracy w Norwegii.
- W momencie, gdy w ciągu roku zaszły zmiany w dochodach.
- Jeżeli wynik rozliczenia za poprzedni rok wykazał niedopłatę podatkową.
- Gdy wystąpiły okoliczności, przez które wysokość podatku uległa zmianie np. uzyskanie uprawnień przez podatnika do skorzystania z ulg podatkowych.
Jak zamówić kartę podatkową w Norwegii 2023?
Przejdźmy do tego, jak zamówić Skattekort – wbrew pozorom nie jest to trudna operacja. Osoby, które po raz pierwszy podejmują legalny zarobek na terenie Norwegii, muszą osobiście udać się do placówki właściwego urzędu skarbowego (zgodnego z miejscem zamieszkania w tym kraju). Na miejscu należy złożyć wniosek (druk RF-1209) i dokumenty niezbędne do wyrobienia Skattekort, czyli paszport lub dowód osobisty oraz umowa o pracę.
Dla osób, które były kiedyś w posiadaniu norweskiej karty podatkowej, mogą złożyć wniosek przez system Altinn (pod warunkiem że posiadają nadany stały numer personalny) bądź też skorzystać z wysyłki papierowego formularza (jeżeli posiadają tymczasowy numer personalny). Do poprawnego zalogowania się do systemu niezbędne jest podanie numeru personalnego, czyli fødselsnummer bądź tymczasowego numeru – D-nummer.
Podatkową kartę Skattekort można zamówić również z pomocą pracodawcy (prawidłowym formularzem jest druk RF-1355).
Jak zmienić kartę podatkową w Norwegii w 2023 roku?
Kolejnym aspektem, o którym warto wiedzieć, jest zmiana karty podatkowej w Norwegii. Taka możliwość przysługuje podatnikom, którzy zauważą na Skattekort błędne informacje. Warto pamiętać, że dane, które są zawarte w dokumencie, mają kluczowy wpływ pod kątem rozliczania się z norweskich podatków, dlatego też wszelkie nieprawidłowości powinny być czym prędzej poprawione. W ten sposób uniknie się problemów ze strony urzędu podatkowego w Norwegii, a także ewentualnych dopłat lub oddania pieniędzy.
Jak zmienić kartę podatkową w Norwegii? Osoby o stałym numerze personalnym mogą zrobić to przez Internet, a mianowicie za pomocą systemu Altinn. Podatnicy, którzy posiadają tymczasowy numer, zobowiązani są do złożenia papierowego wniosku i dostarczenia go do organu podatkowego w sposób tradycyjny.
Brak norweskiej karty podatkowej Skattekort – czym to grozi?
Jak zostało wspomniane wyżej – norweska karta podatkowa Skattekort jest najważniejszym dokumentem rozliczeniowym, dzięki któremu możliwe jest wyliczenie indywidualnego zobowiązania podatkowego. W przypadku nieposiadania dokumentu (niezależnie od powodu) podatnik naraża się konsekwencje w postaci 50% nadwyżki.
Jak pobrać kartę podatkową w Norwegii?
Jedynym sposobem jest zalogowanie się do systemu Altinn.
Jak sprawdzić kartę podatkową w Norwegii?
Podobnie jak w przypadku pobierania dokumentu – można tego dokonać za pomocą systemu Altinn.
Kilka pracodawców a Skattekort w Norwegii
Jeżeli w ciągu roku podatkowego pracowałeś u więcej niż jednego pracodawcy, zobowiązany jesteś do udzielenia informacji na wniosku o kartę o głównym i dodatkowym pracodawcy. Głównym jest ten, u którego osiągasz większość dochodów.
Jak złożyć wniosek o kartę podatkową w Norwegii?
W tym celu należy podać swoje dane osobowe: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania (w Norwegii), telefon, dane firmy oraz informacje o dochodach. We wniosku wskazuje się również to, czy w przeszłości pracowało się i przebywało na terenie Norwegii. Taki wniosek należy złożyć do urzędu skarbowego w Norwegii.
Potrzebujesz pomocy przy zwrocie podatku z Norwegii lub masz więcej pytań dotyczących norweskiej karty podatkowej? Zwróć się do profesjonalnego biura rozliczeń zagranicznych i nie przejmuj się formalnościami. Jeśli nie wiesz, do kogo się zgłosić, skorzystaj z naszego rankingu najlepszych biur rachunkowych w Polsce – zapraszamy!