5/5 - (1)

Jaki podatek w Niemczech 2023?

Jaki podatek w Niemczech 2023?

W Niemczech, tak jak w innych krajach europejskich, wszystkie osoby legalnie zatrudnione płacą od wynagrodzenia podatek dochodowy od osób fizycznych (Einkommensteuer). Tamtejszy system składa się z klas podatkowych, do których przypisywani są podatnicy głównie na podstawie sytuacji rodzinnej. To właśnie klasa podatkowa oraz wysokość zarobków ma decydujący wpływ na kwotę podatku do zapłaty.

W Niemczech wyznaczony jest limit dochodów, od których wcale nie zapłacimy podatku dochodowego – w 2023 roku kwota wolna od podatku w Niemczech wynosi 10 908 € dla osób samotnych i 21 816 € w przypadku rozliczenia wspólnego. Jeżeli w danym roku nie osiągniemy wyższych zarobków, mamy szansę odzyskać pełny zwrot podatku z Niemiec.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech zaczyna się od 14% i może wynieść aż 42% w zależności od wysokości dochodu.

Dokładną kwotę podatku do zapłaty poznamy po rozliczeniu z urzędem skarbowym, po uwzględnieniu wszystkich obowiązujących ulg i obliczeń. Najlepiej w tym celu skorzystać z usług profesjonalistów – na naszej stronie znajdziesz ranking najlepszych biur podatkowych!

Zobacz podobne

Przeczytaj również naszego bloga

WOEM