5/5 - (1)

Steuernummer w Niemczech – jak go uzyskać?

19 sierpnia, 2022

Wyjazd do pracy w Niemczech wiąże się z otrzymaniem od Finanzamt (niemieckiego urzędu skarbowego) kilku numerów, które są istotne pod kątem rozliczeń podatkowych na terenie Niemiec. Jednym z nich jest Steuernummer, czyli niemiecki numer podatkowy. W dzisiejszym artykule odpowiadamy w skrócie na to, do czego dokładnie służy, w jakich sytuacjach jest nadawany i w jaki sposób można go uzyskać. Serdecznie zapraszamy do lektury dalszej części dzisiejszego artykułu – rozliczpodatek.pl

Steuernummer – co to takiego?

Na samym wstępie odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest Steuernummer.

Jest to specjalny numer podatkowy w Niemczech, który stanowi odpowiednik polskiego NIP. Jest on nadawany podatnikom przez Finanzamt i potrzebny do prawidłowego rozliczenia się z niemieckich podatków przed urzędem skarbowym, a także załatwienia innych spraw urzędowych.

Steuernummer w Niemczech na przestrzeni lat może być wielokrotnie nadany np. w czasie zmiany właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego, założenia firmy prowadzonej pod innym numerem podatkowym czy też podczas wspólnego rozliczania się z małżonkiem.

Numer podatkowy (Steuernummer) to nie to samo co numer identyfikacji podatkowej (Steuer-ID)

Steuernummer w Niemczech bardzo często mylony jest z numerem identyfikacji podatkowej – Steuer-ID (Identifikationsnummer), który nadawany jest każdemu obywatelowi w chwili narodzin. Nie należy zamiennie używać określenia „numer podatkowy” i „numer identyfikacji podatkowej” – pierwszy z nich jest odpowiednikiem polskiego NIP-u, drugi z kolei – PESEL-u. Co więcej, Steuer-ID w odróżnieniu od Steuernummer przypisany jest raz na całe życie – nie ma możliwości wprowadzenia w nim zmian.

Steuernummer – Niemcy. Kiedy jest nadawany?

Niemiecki numer podatkowy nadawany jest w momencie, gdy osoba mieszkająca w Niemczech, planuje rozpocząć na terenie tego kraju działalność gospodarczą, czyli innymi słowy: w czasie rejestracji firmy. W języku niemieckim istnieje określenie dla takiego działania – jest to tzw. Gewerbe (wpis do ewidencji działalności gospodarczej), który dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych.

Podatkimeritum

Jak uzyskać Steuernummer w Niemczech?

Jak zostało wspomniane wcześniej – Steuernummer (można spotkać się również z zapisem Steuer-Identnummer lub St-Nr.) – jest numerem odpowiadającym polskiemu NIP, co w praktyce oznacza, tyle że o jego wyrobienie powinni ubiegać się ci, którzy chcą rozpocząć pracę w Niemczech na własną rękę. Jak uzyskać Steuernummer?

Zgodnie z tym, co zostało opisane w poprzednim akapicie, numer podatkowy nadawany jest w momencie rejestracji firmy. Od czasu zgłoszenia się do urzędu skarbowego, Finanzamt w ciągu 2-4 tygodni powinien przesłać podatnikowi list, w którym zawarty jest Steuernummer.

Co zrobić w przypadku, gdy czas się ten wydłuża? W takim wypadku najlepiej jest się skontaktować z właściwą dla miejsca zamieszkania placówką urzędu i poprosić o ponowne rozpatrzenie wniosku o wyrobienie Steuernummer – można to zrobić osobiście lub telefonicznie.

Swój numer podatkowy można odnaleźć także na wszystkich pismach, które otrzymuje się od Finanzamt.

Numer podatkowy a numer VAT – tutaj również znajdziemy różnice

W tym miejscu warto zauważyć jeszcze jedną istotną kwestię: Steuernummer nie jest również tym samym, czym jest Umsatzsteuer-Identifikationsnummer, który również nadawany jest firmom w formie ciągu dwóch liter i 7cyfr.

Czym się różnią?

  • Długością i konstrukcją – Steuernummer składa się z 10 lub 11 cyfr, Umsatzsteuer-Identifikationsnummerz kolei liter i 7 cyfr.
  • Przeznaczeniem – numer podatkowy jest obowiązkowy dla każdego podatnika prowadzącego własne przedsiębiorstwo w Niemczech. Numer VAT z kolei obligatoryjny jest tylko dla niektórych rodzajów działalności.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące numer podatkowego w Niemczech

Na sam koniec warto odpowiedzieć na często występujące pytania odnośnie do Steuernummer w Niemczech – poznanie odpowiedzi na nie może rozwiązać ewentualne wątpliwości i przydać się w czasie rozliczania podatku z Niemiec.

Jak się nazywa niemiecki NIP?

Steuernummer.

Skąd wziąć Steuernummer?

Steuernummer znajdziemy na każdym piśmie otrzymanym od Finanzamt.

Kiedy dostaje się Steuernummer?

W momencie rejestracji firmy – Gewerbe.

Jak wygląda Steuernummer?

Numery podatkowe w Niemczech mogą występować w dwóch formach zapisu: standardowym – „12/345/67890” lub w ujednoliconym formacie federalnym „30 12 0 34567890”.

Ile cyfr ma numer NIP niemiecki?

Numer podatkowy składa się z 10 lub 11 cyfr.

Co oznaczają kolejne cyfry numeru podatkowego?

Pierwsze dwie cyfry w numerze podatkowym odnoszą się do kodu kraju związkowego. Następne cyfry oznaczają rejon (cztery np. dla Nadrenia Północna-Westfalia). Kolejne trzy lub cztery są numerem identyfikacyjnym. Ostatnia cyfra z kolei jest cyfrą kontrolną, wyliczaną z pomocą cyfr poprzedzających.

Masz więcej pytań o numer podatkowy w Niemczech? A może potrzebujesz pomocy z wyrobieniem niemieckiego NIP? Niezależnie od tego, w jakiej jesteś sytuacji – skorzystaj z naszego rankingu biur podatkowych w Polsce i odezwij się do zaufanej firmy specjalizującej się w rozliczeniach podatku z zagranicy, w tym z Niemiec. Polecamy również poznać definicje najważniejszych sformułowań dotyczących niemieckich podatków jak lohnsteuer, lohnsteuerbescheinigung, steuerklasse i wielu innych terminów, które zostały wyjaśnione w naszym słowniczku.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM