5/5 - (1)

Zmiany w uldze abolicyjnej w Norwegii – co to oznacza dla pracujących tam Polaków?

20 lipca, 2022

1 stycznia 2021 to dzień, w którym w życie weszły nowe przepisy dotyczące funkcjonowania ulgi abolicyjnej w Norwegii. Zgodnie z nimi Polacy pracujący na terenie tego kraju muszą rozliczyć się z podatków nie tylko z norweskim urzędem skarbowym, ale również w Polsce. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu tematowi i odpowiemy na pytanie, czy abolicja podatkowa w Norwegii została zniesiona i co w praktyce oznaczają zmiany przepisów dla naszych rodaków.

Abolicja podatkowa Norwegia a metoda unikania podwójnego opodatkowania

Jeszcze do niedawna, bo do 2021 roku, Polacy, którzy pracowali w Norwegii, nie musieli martwić się o rozliczanie dochodów w naszym kraju – robili to tylko w kraju, w którym osiągali dochód – polski fiskus jedynie otrzymywał informację o dochodach. Wszystko to za sprawą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która została zawarta między Polską a Norwegią. Niestety, 1 stycznia 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe regulacje, które sprawiają, że podatnicy muszą zamieścić w rocznym zeznaniu podatkowym wszystkie osiągane dochody w ciągu roku, w tym również te, które pochodzą z zagranicy – w tym wypadku z Norwegii – i rozliczyć je również w Polsce.

Podwójny podatek dla pracujących w Norwegii – dwie metody, o których warto wiedzieć

Zanim przejdziemy dalej, czyli do ulgi abolicyjnej w Norwegii, omówmy dwa ważne pojęcia, dzięki którym łatwiej będzie zrozumieć zasadę jej działania. Warto być świadomym, że obecnie istnieją dwa sposoby na uniknięcie podwójnego opodatkowania: metoda proporcjonalnego odliczenia oraz metoda wyłączenia z progresją. Na czym polegają?

  • Metoda proporcjonalnego odliczenia – zakłada ona opodatkowanie dochodów, które były uzyskiwane za granicą Polski. Co ważne jednak: zgodnie z mechanizmem działania tejże metody, podatek, który płaci się od dochodu osiąganego w kraju zagranicznym, jest odliczany od tego, który należy zapłacić w Polsce. Rozwiązanie to stosowane jest w Polsce w przypadku dochodów uzyskiwanych m.in. w Norwegii.
  • Metoda wyłączenia z progresją – ten sposób jest nieco korzystniejszy: zakłada on zwolnienie z zapłaty podatku od zagranicznych dochodów w Polsce.

Ulga abolicyjna 2023 w Norwegii – na czym polega to rozwiązanie?

I w tym miejscu pojawia się pojęcie ulgi abolicyjnej. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie?

Jest ona preferencją podatkową, dzięki której możliwe jest zmniejszenie różnic pomiędzy dwoma systemami rozliczeń. Mówiąc prościej: umożliwia ona odliczyć od podatku różnicę między podatkiem obliczonym za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia a tym, który byłby wyliczony za sprawą metody wyłączenia z progresją.

Mając na uwadze powyższe informacje, ulga abolicyjna oznaczała umorzenie części lub całości podatku dochodowego. Dzięki temu Polacy pracujący w Norwegii mogli liczyć na preferencyjne warunki. Nowe przepisy sprawiają jednak, że rozliczanie się w 2022 i kolejnych latach będzie mniej korzystne. Dlaczego?

Zniesienie ulgi abolicyjnej w Norwegii? To nieprawda

Co oznaczają wyżej opisane zmiany? W Internecie często można natknąć się na artykuły i komentarze pt. „likwidacja ulgi abolicyjnej w Norwegii”. Warto wiedzieć, że preferencja ta nie została zlikwidowanaw 2023 roku wciąż można z niej korzystać. Nowe przepisy, o których mówimy w dzisiejszym wpisie, nie spowodowały zniesienia abolicji – dotyczą one jedynie zmian w mechanizmie ulgi abolicyjnej.

Podatkimeritum

Ulga abolicyjna a praca w Norwegii 2023 – rozwiązanie obarczone limitem odliczenia

W związku z powyższym nie należy mówić o likwidacji ulgi abolicyjnej w Norwegii (i w innych krajach zagranicznych, z którymi stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia). Dlaczego? Dlatego, że zmianą uległy jedynie zasady jej wykorzystania – a konkretniej – ustanowiona została maksymalna wysokość odliczenia. Do 2021 roku preferencja ta nie była limitowana, co oznaczało, że podatnicy mogli w całości uniknąć płacenia podatku w drugim kraju.

Od 1 stycznia 2021 roku limit odliczenia ulgi abolicyjnej w Norwegii wynosi 1360 zł.

Co ważne jednak: ograniczenie ulgi nie obejmuje każdego rodzaju dochodów. Limit ten nie dotyczy zarobków, które pochodzą:

  • ze stosunku pracy,
  • spółdzielczego stosunku pracy,
  • stosunku służbowego,
  • pracy nakładczej,
  • z usług wykonywanych na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie,
  • spoza terytorium lądowego państwa,
  • z umów o zarządzaniu przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich i tym podobnych umów.

Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, przeczytaj koniecznie wpis pt. Ulga abolicyjna 2023 – czym jest i ile można zyskać?

Norwegia a ulga abolicyjna 2023 – podsumowanie

Choć jeszcze do niedawna Polacy pracujący w Norwegii głównie informowali polski urząd skarbowy o osiąganych za granicą dochodach, od początku 2021 roku muszą rozliczyć się z podatków z rodzimym fiskusem. Wszystko to za sprawą zmian w funkcjonowaniu ulgi abolicyjnej, która została obarczona limitem odliczenia – maksymalnie 1360 zł. Po przekroczeniu tej kwoty trzeba liczyć się z zapłatą podatku również w Polsce.

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej dotyczy większości Polaków pracujących na terenie Norwegii. Kontakt z urzędem i wypełnienie zeznania bywa jednak ciężkie – zwłaszcza jeśli mówimy o zagranicznych dochodach. W takim wypadku warto odezwać się do zaufanego biura podatkowego i powierzyć mu kwestię rozliczenia. Nie wiesz, do kogo się zgłosić?

Skorzystaj z naszej strony, na której znajdziesz ranking biur podatkowych specjalizujących się w rozliczaniu podatków z zagranicyw tym również z Norwegii. Na rozliczpodatek.pl znajdziesz firmy posiadające wieloletnie doświadczenie – skorzystaj z ich usług już dziś i nie martw się o ewentualne błędy w deklaracji.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na naszego bloga podatkowego, na którym zamieszczamy artykuły o szeroko pojętych podatkach zagranicznych. Zapraszamy!

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM