5/5 - (3)

Zaświadczenie o dochodach z Holandii

26 marca, 2022

Czy wiesz, że rozliczając podatek z Holandii, jako osoba bez meldunku lub z częściowym meldunkiem (tzw. M-bijlet lub C form) zobowiązany jesteś do przedłożenia druku zaświadczenia o dochodach z Polski. Jeśli tego nie zrobisz, to możesz stracić nawet 500 EUR.

Podatkimeritum

Druk podbijasz w polskim urzędzie

Aby polski urząd podbił druk musisz w pierwszej kolejności złożyć deklarację podatkową PIT z załącznikiem ZG – czyli wykazać dochody z Holandii w Polsce. Nie jest to najprostsze więc najlepiej  użyć sprawdzonych narzędzi takich jak np. www.pitbot.pl. Następnie musisz dokonać opłaty skarbowej i gotowe.  W zależności od urzędu skarbowego – druk wydawany jest od ręki lub nawet w terminie 3 tygodni.

Przeczytaj także: Jaaropgave po polsku – tłumaczenie holenderskiej karty podatkowej

Gdzie znajdziesz druk?

Druk możesz pobrać w polskie wersji bezpośrednio ze strony urzędu skarbowego w Holandii:

https://download.belastingdienst.nl/belastingdienst/docs/zaswiadczenie_o_dochdach_ib0591z11folpol.pdf

Warto pamiętać, że jeśli druk będzie błędnie opisany lub błędnie wydrukowany to Belastigndienst odrzuci wniosek. Dlatego przy drukowaniu pamiętaj, aby zachować oryginalną formę wraz z np. kodem kreskowym.

Przeczytaj także: ET Kosten – czym są koszty eksterytorialne w Holandii?

O czym pamiętać wypełniając druk?

Wypełniając druk zaświadczenia, musisz pamiętać o wielu ważnych sprawach. Jeśli nie dopilnujesz poprawności wypełnienia, to urząd nie uwzględni Ci ulgi tzw. 90% (90%-regeling) i wyda niekorzystną decyzję. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować poprawność wypełniania zaświadczenia.

  • Wypełnij dane personalne – musisz wpisać swój numer PESEL w Polsce, a także numer BSN w Holandii – numer BSN wpisujesz również na drugiej stronie druku.
  • Dane wypełniaj czytelnie – żadna cyfra czy liczna nie może być nieczytelna.
  • Nie zapomnij podpisać druku na pierwszej stronie wpisując też datę.
  • Wpisując kwoty w rubrykach zawsze podawaj walutę – jeśli to jest PLN to musisz przekreślić walutę EUR.
  • Druk musisz wysłać w oryginale do urzędu – kopia nie jest akceptowana.

Spełniając te warunki, możesz liczyć, że zaświadczenie zostanie zaakceptowane przez Belastigndienst, a Ty zyskasz dodatkowy zwrot dzięki ulgom podatkowym.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM