5/5 - (2)

Zasiłek rodzinny w Norwegii (Barnetrygd) – komu przysługuje i ile wynosi w 2023 roku?

2 listopada, 2022

Norweski zasiłek rodzinny (Barnetrygd) jest jednym z najpopularniejszych świadczeń pieniężnych w Norwegii. Jest to zapomoga, z której skorzystać mogą rodziny z dziećmi – prawo do jego pobierania przysługuje zarówno rodowitym Norwegom, jak i cudzoziemcom, którzy w legalny sposób przebywają i pracują na terenie tego skandynawskiego kraju. W dzisiejszym artykule postaramy się omówić najważniejsze aspekty zasiłku rodzinnego na dzieci w Norwegii, czyli: czym dokładnie jest, komu przysługuje i ile wynosi. Życzymy miłej lektury – zespół rozliczpodatek.pl.

Zasiłek rodzinny – Norwegia. Na początek: Czym jest Barnetrygd?

Rodzinny zasiłek na dziecko w Norwegii jest podstawowym świadczeniem dla rodziców żyjących na terenie tego kraju. Barnetrygd, bo tak brzmi jego norweska nazwa, wypłacany jest na każde dziecko aż do osiągnięcia pełnoletności. Za jego wypłatę odpowiedzialny jest Urząd Pracy i Polityki Socjalnej w Norwegii, czyli NAV.

Komu przysługuje zasiłek rodzinny w Norwegii? Wśród beneficjentów również Polacy

“Zasiłek rodzinny w Norwegii dla Polaków” – to jedno z najczęściej wpisywanych haseł. Ale czy ma pokrycie w rzeczywistości? Okazuje się, że tak – Barnetrygd jest świadczeniem, z którego skorzystać mogą zarówno rodowici Norwedzy, jak i osoby przyjeżdżające z zagranicy. Co ważne jednak: istnieją pewne warunki, jakie trzeba spełnić, by móc pobierać zasiłek.

Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest legalne zatrudnienie w Norwegii bądź też osiąganie dochodów z tytułu zasiłków (dla bezrobotnych, chorobowego, rehabilitacyjnego). Mówiąc w skrócie, aby móc pobierać Barnetrygd z Norwegii, należy opłacać podatki w tym kraju. To jednak nie wszystko – do kolejnych warunków zaliczyć trzeba opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne, czyli trygdeavgift, a także posiadanie stałego zameldowania z dzieckiem (lub dziećmi) w wieku od 0 do 18 lat.

UWAGA: zasiłek rodzinny w Norwegii wypłacany jest nie tylko małżeństwom –  kluczowe w jego przyznaniu jest zameldowanie pod jednym adresem z dzieckiem.

Ile wynosi rodzinne w Norwegii w 2023 roku? Wysokość Barnetrygd uzależniona od wieku dziecka

To, ile wynosi zasiłek rodzinny w Norwegii, zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, na które wypłacane jest świadczenie. Inna stawka jest bowiem przewidziana na pociechy od 0 do 6 roku życia, a inna zaś dla starszych dzieci – od 6. do 18. lat. W 2023 roku wysokość Barnetrygd w Norwegii wynosi:

 • 1723 korony norweskie dla każdego dziecka w wieku przedszkolnym (do 6. roku życia); w przeliczeniu na złotówki daje to około 750 zł,
 • 1083 korony norweskie dla pozostałych dzieci (6-18 lat), czyli około nieco ponad 470 zł, co jest zbliżone do polskiego świadczenia 500+.

Podatkimeritum

Zasiłek rodzinny w Norwegii a dokumenty, czyli co należy przygotować, wnioskując o świadczenie na dzieci?

Aby zawnioskować o rodzinne na dziecko w Norwegii, należy mieć przygotowany stos dokumentów. Poniżej lista druków, które są aktualnie wymagane przez norweski organ wykonawczy.

 • Akt urodzenia dziecka/dzieci – może być to druk unijny bądź przetłumaczony na język angielski lub norweski. Można pobrać go z urzędu gminy.
 • Akt małżeński – podobnie jak w przypadku aktu urodzenia: wniosek można złożyć na podstawie druku unijnego lub przetłumaczonego na język norweski lub angielski. Jeżeli nie jest się w związku małżeńskim, należy mieć przy sobie potwierdzenie wspólnego zamieszkania z dzieckiem. Można pobrać go z urzędu gminy.
 • Registreingsbevis – dokument ten jest potwierdzeniem zarejestrowania swojego pobytu w Norwegii. Można go uzyskać od norweskiej policji.
 • Umowa o pracę – jeżeli praca wykonywana jest na własny rachunek, odpowiednim dokumentem będzie np. bilans od księgowego.
 • Dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport osoby ubiegającej się o zasiłek rodzinny na dziecko w Norwegii.

Co jeszcze warto wiedzieć o rodzinnym zasiłku na dzieci w Norwegii?

Ubiegając się o przyznanie Barnetrygd, warto mieć świadomość, że warunki jego wypłaty uzależnione są od indywidualnej sytuacji każdego rodzica (abstrahując w tym momencie od liczby posiadanych dzieci). O czym mowa?

 • Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z tzw. rozszerzonego zasiłku rodzinnego (Utvidet Barnetrygd). Wynosi on dodatkowo 1245 NOK, czyli około 540 zł na każde dziecko – niezależnie od liczby posiadanych pociech.
 • Rodzice, którzy wychowują dziecko w wieku od 1 do 2 lat oprócz zasiłku rodzinnego mogą skorzystać również z zasiłku opiekuńczego Kontantstøtte.
 • Zdarzają się przypadki, w których osoby zatrudnione w Norwegii, pobierają z Polski świadczenie 500+. Jeżeli dziecko ma skończone 6 lat, rodzicowi przysługuje skorzystanie z tzw. dodatku dyferencyjnego, czyli różnicy między norweskim zasiłkiem rodzinnym a świadczeniem 500+.
 • Wnioskując o przyznanie Barnetrygd z Norwegii, należy uzbroić się w cierpliwość. Bowiem norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej wydaje decyzje o przyznaniu świadczenia od 12 do 24 miesięcy od złożenia wniosku.

Masz więcej pytań odnośnie do tematu rodzinnego zasiłku na dzieci dla Polaków? A może potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku do NAV? Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji jesteś, skorzystaj z dostępnego na stronie rozliczpodatek.pl rankingu najlepszych biur rachunkowych w Polsce. Znajdziesz tam renomowane firmy, które posiadają wieloletnie doświadczenie w zwrocie podatku z Norwegii i załatwianiu formalności z norweskimi urzędami i organami.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM