5/5 - (2)

Ulga abolicyjna – Holandia. Czy dalej funkcjonuje w 2023 roku? Ile wynosi? Jak ją obliczyć?

17 maja, 2022

Są takie kraje zagraniczne, do których Polacy z chęcią wracają w celach zarobkowych. Doskonałym tego przykładem jest Holandia, czyli państwo, w którym nasi rodacy mogą liczyć na wysokie zarobki, pozwalające solidnie zasilić domowy budżet w relatywnie krótkim czasie. Niestety, od 2021 roku zmieniły się zasady rozliczania podatku, a dokładniej – w wysokości tzw. ulgi abolicyjnej. W dzisiejszym artykule z bliska podejdziemy do tego tematu, odpowiadając sobie na najważniejsze pytania. Czy abolicja podatkowa została zniesiona? Czy jeżeli wciąż istnieje pojęcie ulgi abolicyjnej w Holandii, to w jakiej wysokości? Jak możemy obliczyć wartość odliczenia w 2022 roku? O tym w dalszej części wpisu. Zapraszamy – zespół rozliczpodatek.pl.

Podatkimeritum

Ulga abolicyjna w Holandii i Polsce – czym jest?

Do 2008 roku w polskich przepisach podatkowych figurowała tzw. abolicja podatkowa, która została zastąpiona przez bohaterkę dzisiejszego wpisu, czyli ulgę abolicyjną. Odliczenie to ma na celu zmniejszenie podatku do zapłaty, a w zasadzie różnic, które wynikają z dwóch systemów rozliczania – polskiego oraz zagranicznego, czyli w tym wypadku holenderskiego.

Przeczytaj także Ulga abolicyjna 2023 – czym jest i ile można zyskać?

Rozliczenie dochodów z Holandii a ulga abolicyjna – komu przysługuje to odliczenie?

Jak rozliczyć dochód z Holandii, stosując jednocześnie ulgę abolicyjną? To jeden z ciekawszych tematów wśród naszych rodaków, którzy – co nie może dziwić – chcą zaoszczędzić na podatkach. W tym miejscu warto odpowiedzieć sobie na pytanie: kto może skorzystać z preferencyjnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym?

Ulga abolicyjna przysługuje podatnikom posiadającym status polskiego rezydenta podatkowego i rozliczają się z zagranicznych dochodów (w tym wypadku z holenderskich) za pomocą metody proporcjonalnego odliczania.

Innymi słowy, z abolicji podatkowej w Holandii mogą skorzystać te osoby, które:

  1. przebywają na terenie Polski przez co najmniej 183 w ciągu jednego roku (pobyt liczony jest łącznie, nie musi być ciągły),
  2. posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów życiowych mieszkanie czy rodzinę mieszkającą w Polsce.

Pod uwagę należy wziąć również to, o czym wspomnieliśmy kilka linijek wyżej, czyli metodę proporcjonalnego odliczenia. Jest to jeden z dwóch sposobów (obok metody wyłączenia z progresją) unikania podwójnego opodatkowania. Jeśli chodzi o Holandię, to należy wiedzieć, że Polska ma podpisaną z tym krajem właśnie taką umowę, w której obowiązuje pierwsza metoda, czyli odliczanie proporcjonalne.

Jak ma się do tego ulga abolicyjna w Holandii? Dzięki niej zmniejszany był podatek PIT w Polsce, co często oznacza, że w naszym kraju często wychodziło się „na zero”. Dlaczego piszemy „był”, a nie „jest”? O tym w dalszej części artykułu.

Przeczytaj także: ET Kosten – czym są koszty eksterytorialne w Holandii?

Ulga abolicyjna – Holandia. Zniesiona czy nie?

Wśród emigrantów dużym echem odbiły się zmiany, jakie przyszykował polski rząd w 2021 roku. Bowiem od 1 stycznia 2021 zmieniły się zasady rozliczania się z holenderskich dochodów z polskim Urzędem Skarbowym. Nowe reguły odnoszą się właśnie do omawianej dziś ulgi abolicyjnej. Więc jak to wygląda dziś?

Warto wiedzieć, że ulga abolicyjna dotycząca rozliczania podatku z Holandii nie została zlikwidowana (taką informację podawało wiele portali, które posiłkowały się jedynie domysłami w momencie, gdy rząd dopiero przygotowywał zmiany). W praktyce oznacza to tyle, że abolicja z Holandii wciąż funkcjonuje, choć nie jest tak korzystna, jak jeszcze parę lat temu.

Wedle nowych przepisów możliwe jest skorzystanie z polskiej ulgi abolicyjnej w Holandii wynoszącej maksymalnie 1360 zł – jest to nowy limit odliczenia (obowiązujący od początku stycznia 2021 roku).

Holandia a ulga abolicyjna – co limit oznacza dla podatników?

Zanim przejdziemy do tego, jak wyliczyć ulgę abolicyjną z Holandii, zastanówmy się, czy zmiany dotyczące tego odliczenia rzeczywiście są tak bolesne dla podatników.

Niestety nie są to dobre informacje – nowe przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej dotykają w szczególności tych podatników, którzy pracują za granicą w krajach, które mają podpisaną z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i stosują metodę proporcjonalnego odliczania. Do tych krajów zaliczyć trzeba m.in. Holandię. Zmiany nie poczują jedynie ci, których wysokość podatku nie przekracza 1360 zł – dla nich nieistotne są zmiany. Jeżeli jednak zarabiamy więcej, to różnicę tą już poczujemy.

Przeczytaj także: Jaaropgave po polsku – tłumaczenie holenderskiej karty podatkowej

Dochody tylko z Holandii a ulga abolicyjna

Wielu podatników zastanawia się, czy przysługuje im prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej, w momencie, w którym osiągają dochody jedynie na terenie Holandii.

Jeżeli zaliczasz się do takich osób, musisz wiedzieć, że w czasie rocznego rozliczenia z polskim fiskusem wyliczany jest podatek do zapłaty w Polsce, przy jednoczesnym uwzględnieniu podatku zapłaconego w Holandii podlegającemu odliczeniu w naszym kraju. Innymi słowy, od wysokości obliczonego podatku, odliczana jest ulga abolicyjna w maksymalnej kwocie 1360 zł.

Tak więc brak dochodów w Polsce nie odbiera prawa do skorzystania z tego odliczenia.

Jak obliczyć ulgę abolicyjną z Holandii?

Obliczenie ulgi abolicyjnej z Holandii wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Mając na uwadze, że mówimy tutaj o metodzie odliczania proporcjonalnego, musimy do wyliczenia wziąć cały osiągnięty dochód, a następnie odjąć od niego wyliczony podatek zapłacony za granicą (nie wyższy niż limit odliczenia).

Zasiłek z Holandii a ulga abolicyjna

Zasiłek np. chorobowy, który jest wypłacany według przepisów systemu ubezpieczeń społecznych w Holandii, traktowany jest jako przychód – zarówno w Polsce, jak i Holandii. Mówiąc o takim przychodzie, ulga abolicyjna nie ma zastosowania.

Masz problem z rozliczeniem się z zagranicznych dochodów? Sprawdź ranking biur podatkowych na stronie rozliczpodatek.pl i powierz swoje sprawy urzędowe w rękach doświadczonych konsultantów. A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemu podatkowego (holenderskiego, niemieckiego, austriackiego, czeskiego i innych), odwiedzaj stale naszego bloga, na którym staramy się regularnie umieszczać eksperckie wpisy – zapraszamy!

A jeżeli chcesz poznać najważniejsze terminy związane z holenderskimi podatkami, sprawdź nasz słowniczek. Zawiera on wiele haseł jak Belastingdienst, Aangifte, Zorgtoeslag, M-bijlet, C-form i wiele więcej.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM