4.7/5 - (4)

System podatkowy w Holandii 2023: co się zmieni?

28 listopada, 2022

Podatki w Holandii to gorący temat dla każdego Polaka, który podejmował się legalnej pracy na terenie tego kraju. Nie ma w tym nic zaskakującego – chcąc oszczędzić sobie ewentualnych problemów ze strony holenderskiego urzędu skarbowego, warto wiedzieć, jak funkcjonuje obecny system podatkowy Królestwa Niderlandów. W dzisiejszym artykule skupimy się na najważniejszych zmianach podatkowych, które zostały przygotowane dla obywateli Holandii, dzięki czemu każda osoba będzie mogła dowiedzieć się np. tego, jak dużo podatku będzie musiała zapłacić na koniec roku podatkowego.

Podatkimeritum

Podatek w Holandii 2023 – kto go zapłaci?

Zacznijmy od podstaw, które są niezmienne od wielu lat. Obecny system podatkowy w Holandii nakłada obowiązek rozliczania się z podatku dochodowego na osoby, które legalnie są zatrudnione na terenie Królestwa Niderlandów – tyczy się każdego, kto jest zameldowany w tym kraju.

Jeżeli chodzi o osoby niezameldowane w Holandii, rozliczenie podatku obowiązkowe jest, gdy:

Progi podatkowe w Holandii 2023 – pierwsza ze zmian, która powinna zainteresować każdego podatnika

Nowy rok, nowe progi podatkowe w Holandii – tak w skrócie można podsumować to, co już niedługo, bo od początku stycznia 2023 zacznie obowiązywać każdego, kto musi rozliczyć się z Belastingdienst.

Ile podatku w Holandii w 2023 się zapłaci, zależy od tego, jak wysokie dochody się osiągało. Warto bowiem mieć świadomość, że system podatkowy w Niderlandach ma charakter progresywny. Jeszcze parę lat temu, a dokładnie do 2020 roku, holenderskie przepisy określały 3 stawki, według których wyliczane było zobowiązanie podatkowe dla danej osoby.

Od 2021 roku zrezygnowano jednak z jednej z nich, przez co obecnie mamy do czynienia z dwiema stawkami podatkowymi w Holandii. Od początku 2023 roku będą one inne, niż w 2022 roku, co najlepiej zobrazują poniższe informacje.

Progi podatkowe – Holandia. Jak było w 2022 roku?

  • Dochód nieprzekraczający 68 705 € w ciągu roku – 37,07% podatku dochodowego.
  • Dochód przekraczający 68 705 € w ciągu roku – 49,50% podatku dochodowego.

Holandia – progi podatkowe w 2023 roku

Ile wynosi podatek dochodowy w Holandii w 2023 roku?

  • Dla dochodów, które nie przekroczą 68 705 € w skali roku, podatek wyniesie 36,93%.
  • Jeżeli roczny dochód podatnika przekroczy 68 705 € w ciągu roku, stawka podatkowa będzie wynosić 49,50%.

Zmiany w holenderskich stawkach podatkowych – nieznaczne różnice

Można więc zauważyć, że zmiany stawek podatkowych w Holandii w 2023 mają charakter kosmetyczny – nieznaczną różnicę odczują ci, którzy zarabiają w ciągu roku mniej niż 68 705 € – druga stawka bowiem nie ulegnie zmianie.

Co ważne jednak: osoby, które przekroczą drugi próg podatkowy w 2023 roku, muszą pamiętać, że stawka ta tyczy się jedynie różnicy między osiągniętym dochodem a ustaloną w przepisach kwotą (68 705 €). Innymi słowy, wyższy podatek (w wysokości 49,50% zapłaci się jedynie od nadwyżki tejże kwoty – nie od całości zarobków). Poniżej przykład.

Roczny dochód Pana Artura wyniósł w ciągu roku 72 000 €. W takim wypadku zobowiązanie podatkowe wyliczane jest w następujący sposób:

  • 72 000 € – 68 705 € = 3 295 €,
  • 68 705 € x 36,93% = 25 372.75 € podatku,
  • 3 295 € x 49,50% = 1 631,02 € podatku.

Holandia – system podatkowy w 2023 nie przewiduje ulgi na niepracującą żonę

Od 2023 roku podatnikom nie będzie przysługiwała już ulga na niepracującą żonę w Holandii. 2022 rok był ostatnim, w którym można było skorzystać ze specjalnej formy rozliczenia, dającej realne korzyści w postaci zapłaty mniejszego podatku. Jak to wyglądało w praktyce?

Ulga ta, to tak naprawdę nic innego, jak wspólne złożenie jednej deklaracji podatkowej z małżonkiem (bądź też partnerem fiskalnym), który w ciągu roku nie osiągał dochodu bądź był on bardzo niski. Takie rozwiązanie umożliwiało skorzystanie z ogólnej ulgi – almene heffingskorting.

Ten sposób rozliczania był bardzo często wykorzystywany m.in. przez Polaków, którzy pracowali w Holandii – dzięki niemu mogli oni liczyć na wiele wyższy zwrot podatku z tego kraju. Dlaczego? Dlatego, że niższy dochód = wyższa ulga podatkowa.

Zmiany w systemie podatkowym 2023: co jeszcze jest w planach?

Dzisiejszy wpis powstaje w 2022 roku, a więc w momencie, w którym jeszcze nie wszystko zostało potwierdzone. Dlatego też na niektóre informacje musimy jeszcze poczekać – sam artykuł zostanie zaktualizowany w momencie, w którym plany holenderskiego rządu będą wcielone w życie. Na tę chwilę możemy jednak w skrócie przedstawić, co jeszcze może zostać zmienione po nowym roku w holenderskim systemie podatkowym.

  • Zwiększenie kwoty wolnej od podatku na pokrycie kosztów podróży z 0,19 € do 0,21 € za kilometr.
  • Zwiększenie ulgi podatkowej dla pracowników najemnych.
  • Wprowadzenie zasiłku dla ofiar przemocy domowej.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM