5/5 - (2)

PIT/ZG – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o załączniku dochodów zagranicznych

23 kwietnia, 2022

Osoby rozliczające się w Polsce z zarobków osiąganych za granicą mogą podlegać pod obowiązek złożenia do Urzędu Skarbowego właściwego zeznania podatkowego wraz z wypełnionym załącznikiem PIT/ZG. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego formularza, rozmawiając o tym, czym konkretnie jest, do czego służy, kiedy należy o nim pomyśleć i do jakich deklaracji jest dołączany. Serdecznie zachęcamy do wgłębienia się w dalszą część dzisiejszego wpisu – zespół rozliczpodatek.pl.

Co to jest PIT/ZG?

Załącznik ZG (PIT/ZG, PIT zagranica) jest formularzem, dzięki któremu płatnicy mogą rozliczyć swoje dochody zagraniczne. Co istotne jednak – choć w nazwie widzimy słowo ”PIT”, druku tego nie należy utożsamiać z deklaracją podatkową. Warto wiedzieć, że PIT/ZG jest załącznikiem, a nie zeznaniem, dlatego też sam w sobie nie stanowi podstawy rozliczenia podatku z polskim Urzędem Skarbowym.

Załącznik ZG – co się w nim znajduje?

Choć za sprawą samego załącznika ZG nie możemy rozliczyć podatków w polskim fiskusie (do tego potrzebna jest roczna deklaracja), tak warto wiedzieć, że jest on bardzo ważnym dokumentem, bez którego w konkretnych sytuacjach Urząd Skarbowy nie byłby w stanie określić podstawy opodatkowania. Dlaczego?

W załączniku PIT/ZG znajdują się bowiem istotne informacje o zagranicznych dochodach. Znajdziemy w nim m.in. wysokość zarobków czy też odprowadzane do urzędu skarbowego (zagranicznego) składki na poczet podatku dochodowego.

Przeczytaj również: Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy?

Kto musi złożyć PIT/ZG?

Wiesz już, co to jest PIT/ZG – w tym miejscu możemy przejść do tego, kto musi go złożyć.

Załącznik ZG jest przeznaczony jedynie dla osób, które osiągały zagraniczne dochody, dlatego też nie ma konieczności dostarczania go do fiskusa w momencie, gdy przez cały rok podatkowy pracowaliśmy tylko w Polsce. Do jego wypełnienia i złożenia przy deklaracji zobligowani są płatnicy, którzy wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą za granicami Polski, a także ci, którzy w ciągu roku uzyskiwali dochód pochodzący z zagranicznych źródeł (np. od holenderskiego pracodawcy czy niemieckiej firmy). Warunkiem jest jednak to, aby dochody te podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Czy trzeba składać PIT/ZG?

Rozliczenie PIT-36 z załącznikiem ZG (bądź też deklaracji o innym numerze) nie jest koniecznością. Od czego to zależy? W zasadzie od dwóch czynników, do których zaliczyć możemy kraj, w którym płatnik uzyskiwał dochód, a także to, czy w czasie trwającego roku podatkowego osiągał go zarówno za granicą, jak i w Polsce. Co więcej, PIT/ZG nie musi być wypełniany i doręczany do zeznania podatkowego w momencie, gdy wynagrodzenie wypłacane jest przez polskiego pracodawcę.

Podatkimeritum

Kiedy trzeba składać PIT/ZG?

Warto wiedzieć, że o deklaracji PIT wraz z załącznikiem ZG należy pomyśleć nie tylko wtedy, gdy osiągało się zagraniczne dochody ze stosunku pracy. Druk ten trzeba złożyć również wtedy, gdy ich źródłem były:

  • prawa autorskie,
  • renta,
  • emerytura,
  • dzierżawa,
  • najem,
  • papiery wartościowe,
  • stypendia,
  • pozarolnicza działalność gospodarcza.

Przeczytaj również: Opodatkowanie dochodów z zagranicy a unikanie płacenia podwójnego podatku

Kiedy nie trzeba składać PIT/ZG

Wyżej napisaliśmy o tym, że nie zawsze trzeba składać załącznik do PIT-36/ZG lub innej deklaracji. O jakich sytuacjach mowa?

Dobrym przykładem jest delegacja, czyli zagraniczny wyjazd, w którego czasie osiągane są przychody z tytułu stosunku pracy zawartego w Polsce. Co istotne jednak – obowiązek dołączenia załącznika ZG pojawia się w momencie, gdy wynagrodzenie w czasie pobytu delegacyjnego wypłacane jest przez podmiot zagraniczny.

O dołączanie PIT/ZG do rocznej deklaracji podatkowej nie muszą martwić się również obcokrajowcy mieszkający i zarabiający w Polsce.

PIT-36 i PIT/ZG – najpopularniejsze połączenie, ale niejedyne

Nie miniemy się z prawdą, gdy powiemy, że najpopularniejszym formularzem rozliczeniowym w Polsce jest PIT-36. Nie inaczej jest w przypadku rozliczania zagranicznych dochodów. To właśnie do deklaracji o takim numerze najczęściej dołączany jest załącznik ZG.

W praktyce nie oznacza to jednak, że tylko za pomocą jednego rodzaju PIT-u będziemy mogli wykazać przed Urzędem Skarbowym nasze dochody z zagranicy. Warto wiedzieć, że załącznik PIT/ZG dołączany jest również do:

  • PIT-36L,
  • PIT-38,
  • PIT-39,
  • PIT-28.

Załącznik PIT/ZG a zasada zwolnienia z progresją

Polska jest krajem, który ma spisane umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania z ponad 90 państwami na całym świecie. Jednym ze sposobów na to, aby nie płacić dwa razy podatku za te same dochody, jest użycie metody zwolnienia/wyłączenia z progresją.

Płatnicy, wobec których stosuje się ten sposób, zobowiązani są do złożenia zeznania podatkowego, w którym zawierane są informacje o wysokości dochodów uzyskanych za pracę za granicą – pod warunkiem że w tym samym roku podatkowym osiągnęli również dochody na terenie Polski. W przypadku zastosowania tej metody konieczne jest złożenie deklaracji PIT/ZG. Jeżeli jednak podatnik nie pracował w Polsce i nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia w ciągu roku, nie musi załączać do zeznania formularza ZG.

PIT/ZG a metoda proporcjonalnego odliczenia

Kolejną metodą jest proporcjonalne odliczenie podatku. W jej przypadku zagraniczne dochody łączone są z tymi, które zostały uzyskane w Polsce. Podobnie jak w poprzednim sposobie, tak i tutaj wymagane jest wykazanie ich na załączniku PIT/ZG za zeszły rok. Co ważne jednak – obowiązek ten wciąż istnieje nawet wtedy, gdy w ciągu roku podatkowego nie uzyskano żadnych dochodów w naszym kraju.

Przeczytaj również: Nowy podatek dla pracujących za granicą – efekt zmiany ulgi abolicyjnej

PIT/ZG a wspólne rozliczenie

Zdarza się, że małżonkowie rozliczają wspólnie swoje dochody. Warto wiedzieć, że takie osoby powinny złożyć odrębne druki PIT/ZG – nawet jeśli składają wspólne zeznanie podatkowe.

Formularz ZG – odrębny dla każdego państwa

Na sam koniec warto wspomnieć o tym, że załącznik ZG składa się odrębnie dla każdego kraju, w którym uzyskano przychód. W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli płatnik pracował w ciągu jednego roku podatkowego w 3 państwach, będzie zobowiązany do załączenia 3 formularzy (osobno dla każdego kraju).

Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniach podatkowych z zagranicy? Strona rozliczpodatek.pl to miejsce, w którym znajdziesz ranking najlepszych biur podatkowych, które od lat pomagają Polakom ze zwrotem podatku z zagranicy i nie tylko. Poznaj bliżej firmy i wybierz placówkę, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób rozliczysz się z podatków za pracę za granicą – zapraszamy!

 

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM