5/5 - (1)

Nadgodziny w Niemczech a podatek – co warto wiedzieć na ten temat?

30 czerwca, 2022

Nadgodziny w Niemczech – prosty sposób na zarobienie jeszcze większej ilości pieniędzy. Praca w wykraczającym poza umowę czasie to popularny sposób na to, aby zarobić dodatkowe środki i tym samym szybciej odłożyć środki na swoim koncie oszczędnościowym. Wielu Polaków wyjeżdżających do Niemiec chętnie korzysta z nadgodzin, nie zagłębiając się przy tym zbytnio w obowiązujące w Niemczech przepisy. Warto wiedzieć, że nadgodziny nie pozostają obojętne dla podatków, stąd też, aby nie narazić się na ewentualne problemy ze strony niemieckiego urzędu skarbowego, warto dowiedzieć się najważniejszych kwestii w tym temacie jak m.in. to, ile wynosi podatek od nadgodzin w Niemczech i czy informacje o nich należy zamieszczać w rocznym zeznaniu podatkowym. Zapraszamy do lektury!

Nadgodziny w Niemczech podlegają opodatkowaniu

Jak można się domyślić nadgodziny w Niemczech – jak zresztą w innych krajach – najczęściej są dodatkowo płatne (opcjonalnie mogą zostać zrekompensowane dniem wolnym od pracy) – wszystko to zależy od umowy na linii pracodawca-pracownik. I w tym miejscu może się nasunąć pytanie – czy dodatkowe godziny w pracy podlegają pod podatek od wynagrodzenia (lohnsteuer)?

Tak – pieniądze za nadgodziny stanowią część wynagrodzenia wypłacanego za wyrobienie podstawowej stawki godzinowej, która jest opodatkowana, stąd też podobnie jak całość wypłaty, są obarczone podatkiem.

Przeczytaj również: Lohnsteuerbescheinigung po polsku, czyli jak czytać niemiecką kartę podatkową?

Podatek od nadgodzin w Niemczech – ile wynosi?

Jaki podatek za nadgodziny w Niemczech należy zapłacić?

Jeśli chodzi o opodatkowanie nadnormatywnych godzin w pracy, warto mieć świadomość, że jest ono wyliczane od całości osiąganego dochodu. Innymi słowy – zarówno w przypadku nadgodzin, jak i podstawowego wynagrodzenia, podatek jest taki sam. Jeśli chodzi o stawki podatkowe w Niemczech, to w przypadku podatku dochodowego wysokość opodatkowania zaczyna się od 14%, a kończy na 45%.

Ile procent za nadgodziny w Niemczech?

Podatki w Niemczech mają charakter progresywny, czyli – im więcej się zarabia, tym z wyższym oprocentowaniem należy się liczyć. Co to znaczy dla osób wypracowujących dodatkowo płatne nadgodziny? Tyle że w niektórych sytuacjach mogą sprawić, że…zarobią one mniej, niż bez nich. Jak to możliwe?

Duża liczba nadgodzin może sprawić, że dochody znacznie się zwiększą, co będzie skutkowało przekroczeniem kolejnego progu podatkowego. W konsekwencji do zapłaty będzie więcej podatku – a tego każdy chce uniknąć.

Podatkimeritum

Opodatkowane nadgodziny w Niemczech a kwota wolna od podatku

Płatne nadgodziny w Niemczech mogą być niekorzystne również dla nieco gorzej zarabiających osób. Warto pamiętać o tym, że wynagrodzenie z tytułu wyrabiania dodatkowych godzin w pracy może poskutkować przekroczeniem kwoty wolnej od podatku. W 2022 roku wynosi ona 9984 € dla osób, które rozliczają się z Finanzamt osobno lub 19 968 € dla małżeństw. W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli opodatkowane nadgodziny zwiększą roczny dochód podatnika na tyle, by przekraczał wyżej przedstawione kwoty, to taka osoba będzie musiała zapłacić podatek, którego w przypadku wyrabiania standardowych godzin po prostu by nie było.

Przeczytaj również: Ulga abolicyjna 2023 – czym jest i ile można zyskać?

Podatek za nadgodziny w Niemczech – jak się z niego rozliczyć?

Osoby podlegające pod opodatkowanie swojego wynagrodzenia (łącznie z pieniędzmi za nadgodziny), muszą rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym. Mają na to czas do 31 lipca (analogicznie rok do roku) – jest to bowiem ostateczny termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego w Niemczech. Sposób rozliczania dla nadgodzin przebiega standardowo, stąd też nie należy się martwić o dodatkowe formalności. Wszelkie informacje o wynagrodzeniu (z uwzględnionymi nadgodzinami) znajdują się na niemieckiej karcie podatkowej – Lohnsteuerkarte (otrzymywana jest ona od pracodawcy na koniec roku podatkowego).

Nie wiesz, jak złożyć deklarację do urzędu? Zastanawiasz się, jak wysoki podatek zapłacisz przez wyrobione nadgodziny? W takim razie skorzystaj z naszego rankingu biur rachunkowych i wybierz firmę, z którą w parę chwil przygotujesz zeznanie i rozliczysz się z podatków w Niemczech. Zapraszamy! Polecamy zapoznać się również z naszym słowniczkiem, w którym tłumaczymy najważniejsze pojęcia związane z niemieckimi podatkami jak m.in. steuerklasse, steuernummer, lohnsteuerbescheinigung i wiele innych.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM