5/5 - (2)

Odzyskaj podatek legalnie z certyfikatem

11 kwietnia, 2022

Jeśli szukasz firmy, która zajmie się rozliczeniem podatku z zagranicy to powinieneś pamiętać o kilku istotnych punktach. Jednym  z punktów to bezpieczeństwo i legalność usługi. W końcu chodzi o Twoje pieniądze i podatki.

Sprawdź, czy firma działa legalnie

Oprócz tego, że firma powinna mieć siedzibę i być zarejestrowana jako podmiot gospodarczy, istotne jest to, aby rozliczenia podatkowe wykonywane przez biuro były certyfikowane przez doradcę podatkowego. Dzięki temu wykonawca bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wykonywaną usługę. Niestety na polskim rynku możemy spotkać wiele ofert, gdzie firma wysyła zeznania podatkowe „jako Klient” nie biorąc żadnej odpowiedzialności za uzupełnione dane w deklaracji podatkowej.

Steuerberater w Niemczech

Steuerberater to inaczej doradca podatkowy w Niemczech. Zanim zlecimy rozliczenie podatku z Niemiec, warto sprawdzić, czy firma ma takie uprawnienia.

Aby doradzać  i pomagać w kwestiach niemieckiego prawa podatkowego i wykonywać niemieckie deklaracje podatkowe należy mieć odpowiednie uprawnienia na terenie Niemiec. Paragraf 2 ustawy StBerG reguluje kwestię firm, które mogą sporządzać niemieckie deklaracje podatkowe. Oto treść tego § 2 StBerG :

„Pomoc w sprawach podatkowych może być wykonywana tylko przez osoby i zrzeszenia, które są do tego uprawnione. Niezależnie od tego, czy jest to główne zajęcie, dodatkowe zajęcie, zarobkowe czy darmowe”.

Jak to sprawdzić? Wystarczy poprosić firmę o odpowiedni certyfikat lub informacje. Możemy też poprosić o kopię deklaracji podatkowej, na której znajduje się cyfrowy podpis doradcy podatkowego. Jeśli firma działa legalnie  to nie ma nic do ukrycia i udostępni nam taki dokument.

Numer BECON w Holandii

W Holandii istnieje numer BECON, który jest wydawany  przez Belastingdienst  dla firm, które chcą sporządzać deklaracje podatkowe w imieniu Klientów. Firmy, które otrzymują numer BECON muszą być zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców (najczęściej KvK w Holandii) i muszą być zidentyfikowane. Sporządzając zeznanie podatkowe z Holandii firma powinna podać swój numer BECON, który jest niejako podpisem na deklaracji podatkowej.

Podatkimeritum

Dzięki numerowi BECON urząd w Holandii potrafi zidentyfikować która konkretnie firma nadała deklarację podatkową. Urząd bardzo często kontaktuje się w sprawie zeznania podatkowego bezpośrednio z wykonawcą, a nie podatnikiem.

Odpowiedzialność ponosisz TY

Jeśli skorzystasz z oferty, która jest wyjątkowo atrakcyjna cenowo to już jest pierwszy znak, że firma może działać bez uprawnień. Możesz faktycznie zaoszczędzić na cenie za rozliczenie podatku jednak w razie jakichkolwiek problemów odpowiedzialność spoczywa na Tobie. Jeśli okaże się, że błędnie wypełniono deklarację podatkową, skutkiem czego wypłacono za wysoki zwrot podatku, to urząd upomni się o swoje wraz z wysokimi odsetkami. Te pieniądze będziesz musiał zwracać TY, a nie firma.  Dlatego warto zastanowić się, czy dobrym rozwiązaniem jest szukanie najtańszych ofert na rynku, które z pozoru kuszą ceną, czy sprawdzonych i polecanych specjalistów.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM