4.7/5 - (9)

Kinderfreibetrag w Niemczech – czym jest i komu się należy?

28 listopada, 2022

Niemiecki system podatkowy przewiduje różne formy wsparcia dla podatników posiadających dzieci. Przykładem zapomogi, z której mogą skorzystać rodzice pracujący w Niemczech, jest Kinderfreibetrag. Przewidziana jest ona dla osób o stosunkowo niskich zarobkach, choć do jej uzyskania niezbędne jest spełnienie również innych warunków. Dzisiejszy artykuł jest w całości przeznaczony Kinderfreibetrag w Niemczech – zagłębiając się w lekturę, dowiesz się m.in. tego, czym konkretnie jest ta forma zapomogi, ile wynosi oraz w jaki sposób można ją uzyskać. Zapraszamy!

Kwota wolna od podatku dla osób posiadających dzieci, czyli czym w praktyce jest Kinderfreibetrag

Tak jak w tytule nagłówka: Kinderfreibetrag w Niemczech jest kwotą wolną od podatku z uwagi na posiadanie dzieci. Można powiedzieć, że jest to podstawowa ulga dla rodziców, którą mogą oni ująć w zeznaniu podatkowym. Zasada tego odliczenia w praktyce wygląda tak, że Kinderfreibetrag obniża dochód, który normalnie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Niemczech, co z kolei pomniejsza zobowiązanie podatnika względem Finanzamt, czyli niemieckiego urzędu skarbowego.

Kinderfreibetrag a Kindergeld w Niemczech

Ulga Kinderfreibetrag w Niemczech niejako jest powiązana z innym świadczeniem na dzieci: Kindergeld. W jaki sposób? W praktyce prezentuje się to w taki sposób, że jeżeli rodzic nie pobiera Kindergeld, może w takim wypadku bez problemu odliczyć sobie kwotę wolną od podatku ze względu na posiadane dzieci. Jeśli jednak korzysta z tej formy zapomogi, może odliczyć Kinderfreibetrag jedynie od podatku kościelnego (Kirchensteuer) lub dodatku solidarnościowego (Solidaritätszuschlag).

W czasie rozpatrywania przesłanego zeznania podatkowego niemiecki urząd skarbowy ocenia, czy korzystniejsza dla podatnika będzie wspomniana kwota, czy pobierane Kindergeld.

Co ważne jednak: Kindergeld przysługuje jedynie osobom, które podlegają pod nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli innymi słowy: są niemieckimi rezydentami podatkowymi.

Ile wynosi Kinderfreibetrag w 2022 roku?

Wiesz już, co to jest Kinderfreibetrag – w tym miejscu możemy przejść do kolejnej istotnej kwestii, a mianowicie: ile wynosi w 2022 roku?

Warte uwagi jest, że z roku na rok kwota wolna od podatku ze względu na dzieci stale rośnie. Najlepiej obrazuje to poniższa tabela.

Co się składa na kwotę wolną od podatku ze względu na posiadanie dzieci w Niemczech?

Mówiąc o kwocie Kinderfreibetrag, warto również poruszyć temat tego, co tak naprawdę na nią się składa – jest ona bowiem sumą dwóch składowych.

  • Freibetrag für das Existenzminimum des Kindes – jest to zapotrzebowanie na środki do utrzymania materialnego dziecka; wynosi ono 5 460 € (na obojga rodziców).
  • BEA-Freibetrag – zapotrzebowanie na opiekę, kursy oraz edukację dla dziecka; wynosi ono 2 928 € na obojga rodziców.

Uwaga: jeżeli rodzice mieszkają osobno oraz rozliczają się na osobnych zeznaniach, mogą odliczyć połowę wyżej opisanych kwot.

Podatkimeritum

Ubieganie się o przyznanie Kinderfreibetrag – wniosek i dokumenty

Warto mieć na uwadze, że niemiecka kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie dzieci nie jest przyznawana automatycznie każdej osobie. Aby liczyć na preferencyjne warunki rozliczania się z urzędem skarbowym, należy przygotować odpowiednie dokumenty, a także złożyć stosowny wniosek do Finanzamt. Jak to poprawnie zrobić?

Zanim jeszcze skontaktujemy się z urzędem skarbowym, warto postarać się o przyznanie zasiłku Kindergeld. Dlaczego? Dlatego, że przeważnie jest on bardziej opłacalny, aniżeli kwota wolna od podatku. Jeżeli chodzi o wspomniany wcześniej wniosek (o obniżenie zobowiązania podatkowego) o Kinderfreibetrag, to warto wiedzieć, że najlepiej złożyć zaraz po narodzinach dziecka.

Czy do składania wniosku potrzebne są dokumenty? I tak i nie – w przypadku niepełnoletnich dzieci, nie jest wymagane dostarczanie dodatkowych druków. W sytuacji, gdy mowa o dzieciach, które ukończyły 18. rok życia, należy udowodnić w urzędzie, że podopieczny wciąż się uczy – możliwość korzystania z Kinderfreibetrag możliwa jest maksymalnie do 25. roku życia dziecka.

Niemiecki urząd skarbowy rozgranicza również dzieci, które nie ukończyły 21. roku życia. Jeżeli nie pracują, ale zostały zarejestrowane jako osoby, które aktywnie poszukują pracy, mogą być brane pod uwagę przy wnioskowaniu o Kinderfreibetrag.

Jak uzyskać Kinderfreibetrag? Zdaj się na profesjonalne biuro rozliczeń zagranicznych

System podatkowy w Niemczech może budzić wiele niewiadomych wśród osób, które pierwszy raz starają się o przyznanie świadczenia czy też innej formy pomocy od niemieckiego państwa. Dlatego też nikogo nie może dziwić fakt, że coraz więcej Polaków wyjeżdżających do Niemiec korzysta z pomocy profesjonalnych biur rachunkowych zajmujących się szeroko pojętym doradztwem z zakresu zwrotu podatku i nie tylko. Skorzystanie z usług takich firm jest gwarancją tego, że wszelkie dokumenty i wnioski zostaną prawidłowo uzupełnione i dostarczone do odpowiedniego organu.

Jeśli jesteś zainteresowany tego typu rozwiązaniem, zdaj się na nasz ranking najlepszych biur rachunkowych w Polsce i wybierz firmę o wyrobionej renomie, która pomoże Ci uzyskać Kinderfreibetrag i nie tylko.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM