5/5 - (4)

Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy?

23 kwietnia, 2022

Co roku wielu Polaków wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych. Legalne zatrudnienie na terenie danego kraju wiążę się z odprowadzaniem podatku dochodowego do właściwego urzędu skarbowego. Ale czy pracując w kraju zagranicznym, ma się wciąż zobowiązania wobec polskiego fiskusa? Czy trzeba wykazać dochody z zagranicy? Jeżeli tak to w jakich sytuacjach? O tym w dalszej części dzisiejszego artykułu – zachęcamy do lektury.

Dochody z zagranicy a podatek w Polsce a rezydencja podatkowa

To kiedy trzeba, a kiedy nie ma potrzeby wykazywania dochodów z zagranicy, zależy głównie od posiadanego statusu polskiego rezydenta podatkowego.

Każda osoba, której należy się ten tytuł, w rocznej deklaracji podatkowej musi zsumować całość uzyskiwanych przychodów w danym roku podatkowym – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

Kogo można nazwać polskim rezydentem podatkowym? Osobę, która:

  • całe swoje przychody rozlicza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • posiada miejsce zamieszkania w Polsce,
  • posiada na terenie Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych,
  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej więcej niż 183 dni w roku podatkowym.

Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy? Opcja dla nierezydentów

Czy trzeba wykazać dochody z zagranicy w Polsce? Zdarzają się przypadki, że nie. W zasadzie opcja ta zarezerwowana jest jedynie dla nierezydentów, którzy muszą rozliczyć się z właściwym urzędem skarbowym tylko z zarobków, które uzyskali na terytorium Polski. Takie osoby podlegają tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowego. 

W tym miejscu warto dodać, że nie bez znaczenia pozostają również umowy międzynarodowe podpisywane pomiędzy państwami – w zależności od rodzaju mogą one również ograniczyć ten obowiązek.

Przeczytaj również: PIT/ZG – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o załączniku dochodów zagranicznych 

Obowiązek wykazania dochodów w Polsce a źródło przychodów

Warto wiedzieć, że dla polskiego fiskusa nie ma znaczenia, z jakiego źródła pochodzą pieniądze. Innymi słowy – niezależnie od tego, czy pracownik pracował na podstawie umowy o pracę, sprzedał prawa autorskie, czy też wynajmował mieszkanie – każdy dochód powinien być wykazany w rocznej deklaracji podatkowej w celu opodatkowania.

Podatkimeritum

Warto jednak pamiętać o tym, o czym napisaliśmy w poprzednim akapicie, czyli o umowach międzynarodowych. Dla przykładu – umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ma większą moc aniżeli polska ustawa, dlatego też w zależności od tego, w jakim kraju zagranicznym pracujemy, za każdym razem należy przeanalizować, czy podlegamy obowiązkowi deklarowania tego typu przychodów, czy też nie.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Wspomniane wyżej umowy międzynarodowe zawierane są pomiędzy poszczególnymi państwami po to, aby wykluczyć podwójne opodatkowanie tych samych przychodów pochodzących zarówno z kraju rezydencji (np. z Polski), jak i w kraju zarobkowania (np. Holandia). W obecnym systemie podatkowym wyróżnić możemy dwa rodzaje takich umów: zasadę odliczenia proporcjonalnego oraz zasadę zwolnienia z progresją. Metody te również mają wpływ na to, czy trzeba wykazać dochody z zagranicy w Polsce.

Zasada odliczenia proporcjonalnego

Metoda odliczenia proporcjonalnego sprawia, że polski rezydent podatkowy musi w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać przychody z zagranicy, a także odliczyć podatek, który został zapłacony w kraju zagranicznym (proporcjonalnie nie więcej, niż danina, którą należy uiścić w Polsce).

Zasada wyłączenia z progresją

Jeżeli Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem, w którym stosuje się zasadę wyłączenia z progresją, podatnik jest zwolniony z rozliczania się z zagranicznych dochodów z polskim Urzędem Skarbowym. Warto jednak wiedzieć, że kwoty zarobków mogą wpływać na stopień skali podatkowej, która jest stosowana do opodatkowania wynagrodzeń krajowych.

Przeczytaj również: Dochody z zagranicy – jaki PIT?

Czy trzeba wykazać dochody z zagranicy w Polsce? Podsumowanie

Osoby, które posiadają status polskiego rezydenta podatkowego, zobowiązane są do złożenia odpowiedniej deklaracji PIT i rozliczenia się z dochodów osiąganych za granicą. Z kolei nierezydenci zwolnieni są z tego obowiązku, rozliczając się jedynie z krajowych zarobków. To kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy, zależy również od typu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli mowa o zasadzie odliczenia proporcjonalnego, istnieje obowiązek rozliczenia się w Polsce z zagranicznych dochodów, jeżeli jednak w grę wchodzi zasada wyłączenia z progresją, takowego obowiązku nie ma.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniach zagranicznych? Sprawdź nasz ranking biur rachunkowych, który znajdziesz na stronie głównej rozliczpodatek.pl i odezwij się do cenionych firm, które pomogą Ci w wypełnieniu i wysłaniu deklaracji. Dzięki temu nie tylko unikniesz ewentualnych kar związanych z niezłożeniem zeznania, ale również będziesz mógł liczyć na bezpieczny zwrot podatku z zagranicy – zapraszamy!

 

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM