5/5 - (2)

Kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy – czy jest się czego obawiać?

19 września, 2022

Zagraniczne wyjazdy od lat nie tracą zainteresowania wśród Polaków poszukujących stabilnej i dobrze płatnej pracy. W większości przypadków nasi rodacy są zobligowani do tego, by dochody, które osiągają za granicą, rozliczyć również w Polsce poprzez złożenie rocznego zeznania podatkowego. Niestety, wiele osób nie jest świadomych takiego obowiązku, a nawet jeżeli posiadają wiedzę, wychodzą z założenia, że prawdopodobnie urząd skarbowy nie sprawdzi ich konta i tym samym – nie nałoży na nich żadnych sankcji. Ale jak to wygląda w rzeczywistości? Czy zatajenie dochodów z zagranicy wiążę się z poniesieniem konsekwencji? Co grozi za nierozliczenie zagranicznego PITu?

Rozliczenie dochodów z zagranicy – kogo dotyczy?

Zanim omówimy brak rozliczenia za pracę za granicą, poruszmy ważną kwestię, a mianowicie: kto właściwie powinien przedstawić swoje zagraniczne zarobki przed polskim fiskusem?

Nie na każdym ciąży taki obowiązek – jeżeli jednak dana osoba jest rezydentem podatkowym w Polsce (posiada na terenie naszego kraju centrum interesów życiowych np. rodzinę, źródła dochodów, miejsce położenia majątku etc.), musi pamiętać o tym, aby w rocznej deklaracji podatkowej zamieścić informacje o wszystkich przychodach osiągniętych w danym roku podatkowym – również tych pochodzących z zagranicy.

Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy?

Co grozi za nierozliczenie PITu z zagranicy? Po pierwsze odsetki

Nierozliczenie się z podatku przede wszystkim wiążę się z tzw. zaległością podatkową. Mowa tutaj o sytuacji, w której podatnik spóźni się z opłatą daniny w terminie. To z kolei wiążę się z tym, że organy zaczynają naliczać odsetki za zwłokę (licząc od dnia, który następuje po wyznaczonym terminie płatności). W 2023 roku stawka odsetkowa została podniesiona i wynosi 16,5% (od 8 września 2022).

W tym miejscu warto dodać, że nie wszystkie dochody z zagranicy podlegają pod podatek w Polsce. Opodatkowanie dochodów zagranicznych również wiążę się z posiadaniem statusu rezydenta – nierezydenci nie muszą rozliczać się z polskim urzędem skarbowym. Nie bez znaczenia pozostają również metody płacenia podwójnego podatku (w kraju zarobkowym i w Polsce). Aby oszczędzić sobie ewentualnych problemów, jak np. wspomniane wyżej odsetki za zwłokę, warto dobrze zagłębić temat obecnie funkcjonujących przepisów – najważniejsze informacje znajdziesz na naszym blogu.

Podatkimeritum

Kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy – podwójna sankcja

Organowi wykonawczemu w Polsce przysługuje prawo do nałożenia tzw. podwójnej sankcji na podatnika. Jeżeli osoba nie wykaże w rocznym zeznaniu zagranicznych zarobków, może otrzymać karę w postaci karnej stawki 75% podatku dochodów z zagranicy oraz dodatkowej grzywny do 720 stawek dziennych, którą liczyć należy nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.

Kara za nierozliczenie podatku z zagranicy a pozbawienie wolności

Jeżeli kwota podatku, który został narażony na uszczuplenie, jest niewielkiej wartości (np. kilkadziesiąt/kilkaset złotych), kara najczęściej skończy się na wspomnianej wyżej grzywnie. Jeśli jednak mowa o poważniejszych sytuacjach, podatnik może liczyć się nawet z pozbawieniem wolności do lat dwóch, co bezpośrednio wynika z przepisów karnego kodeksu podatkowego.

Kary za nierozliczenie się z urzędem skarbowym z zagranicznych dochodów – podsumowanie

Jak widać, niewykazanie dochodów z zagranicy w rocznej deklaracji podatkowej wiążę się z poniesieniem konsekwencji. Chęć „zaoszczędzenia” bądź po prostu – brak świadomości o konieczności rozliczeniu się z polskim fiskusem, może skończyć się nawet więzieniem. Do tego należy doliczyć ewentualne grzywny czy spłatę odsetek – łączna kwota zobowiązania może być naprawdę zawrotna i wprowadzić podatnika w niemałe problemy finansowe. Dlatego też nie należy bagatelizować tematu rozliczania zagranicznych dochodów w Polsce – tym bardziej że organ podatkowy w Polsce może zweryfikować zarobki osiągane poza naszym krajem, o czym piszemy w artykule pt. Jak urząd skarbowy sprawdza dochody z zagranicy?

Na rozliczpodatek.pl zdajemy sobie sprawę z tego, że rozliczanie zagranicznego dochodu może powodować niemały ból głowy. Dlatego też przygotowaliśmy specjalny ranking najlepszych biur rachunkowych w Polsce – wszystko po to, by każdy Polak miał dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, którzy zadbają o poprawność danych i dotrzymanie terminów w czasie przygotowywania i wysyłania rocznej deklaracji do urzędu skarbowego. Skorzystaj z pomocy już dziś i nie przejmuj się ewentualnymi problemami ze strony organów podatkowych.

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM