Wyjazd do pracy za granicę to doskonały sposób na to, by w relatywnie krótkim czasie podreperować domowy budżet. Takie podróże cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością od kilkudziesięciu lat – zarówno wśród osób młodych, chcących wykorzystać wakacje do zarobienia pieniędzy, jak i tych nieco starszych, którzy podejmują się zarobku w dłuższych okresach czasowych. Nie każda osoba jednak wie, że w wielu przypadkach zagraniczne dochody należy przedstawić nie tylko w kraju, w którym są osiągane, ale również przed polskim fiskusem. Warto również być świadomym, że ewentualne zatajenie faktu zarobkowania za granicą nie umknie urzędowi skarbowemu w Polsce. Urzędnicy mają bowiem możliwość ustalenia dochodu z tzw. nieujawnionych źródeł.
- Praca za granicą a urząd skarbowy – dochody, które należy wykazać w deklaracji
- Urząd skarbowy – dochody z zagranicy traktowane jako „nieujawnione źródło”
- Konto za granicą a urząd skarbowy w Polsce
- Urząd skarbowy a kara za nieujawnione dochody
- Najlepsze biura rachunkowe na rozliczpodatek.pl – skorzystaj z pomocy profesjonalistów i oszczędź sobie problemów z urzędem skarbowym
Praca za granicą a urząd skarbowy – dochody, które należy wykazać w deklaracji
Podjęcie legalnej pracy za granicą wiążę się z odprowadzaniem podatku dochodowego na terenie tego kraju – niezależnie, czy mówimy tutaj o Holandii, Niemczech, Czechach czy Belgii. Rozliczanie się jednak z zagranicznym urzędem skarbowym nie oznacza, że podatnik ma z głowy wszelkie formalności. O czym mowa?
Osoby posiadające status polskiego rezydenta podatkowego (podatnicy, którzy mają w Polsce centrum interesów życiowych) są zobowiązane do tego, by zsumować wszystkie swoje przychody (osiągane zarówno za granicą, jak i w Polsce) i zestawić je w rocznej deklaracji podatkowej, którą następnie należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego. W przeciwnym razie można liczyć się z przykrymi konsekwencjami, o których szerzej mówimy w artykule pt. Kara za nierozliczenie dochodów z zagranicy.
Urząd skarbowy – dochody z zagranicy traktowane jako „nieujawnione źródło”
W tym miejscu warto nawiązać do art. 94 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który mówi nam o tym, że każdy obywatel naszego kraju, jest zobowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznoprawnych, w tym również podatków, które są głównym źródłem dochodów Skarbu Państwa.
Podatki musi płacić każda osoba uzyskująca przychody podlegające pod opodatkowanie. Niestety, wiele osób stara się ukrywać niektóre wpływy po to, by nie zapłacić daniny lub uiścić ją w znacznie mniejszym wymiarze. Podobnie może to wyglądać w przypadku zagranicznych zarobków, które nie zawsze są przedstawiane w rocznej deklaracji. Zatajenie informacji o dodatkowych wpływach na swoje konto sprawia, że traktowane są one jako tzw. dochody nieujawnione/z nieujawnionego źródła. W przypadku osiągnięcia korzyści z takiego procederu śmiało można mówić o oszustwie wobec organu podatkowego, a także Skarbu Państwa.
Przeczytaj również: Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy?
Konto za granicą a urząd skarbowy w Polsce
Jak urząd skarbowy sprawdza dochody zagraniczne? To proste – polski organ wykonawczy wie o wpływach zagranicy najczęściej poprzez konta bankowe podatników. Warto mieć świadomość, że posiadanie zagranicznego rachunku między państwami UE wiążę się z częściowym zdjęciem tajemnicy bankowej. W takich wypadkach fiskus otrzymuje informacje o tym, kiedy na konto wpływają pieniądze pochodzące z kraju, w którym aktualnie przebywa i pracuje dany obywatel Polski. Co więcej, nasz rodzimy urząd skarbowy może również w każdej chwili skontaktować się ze swoim zagranicznym odpowiednikiem i poprosić o sprawdzenie, czy dana osoba rozliczyła się z podatków za granicą – taka praktyka ma oczywiście na celu wychwycenie oszustów.
Urząd skarbowy a kara za nieujawnione dochody
Jak zostało wspomniane na początku artykułu – niewykazanie zagranicznego dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym może wiązać się z karami ze strony polskiego urzędu skarbowego.
Podatnicy, którzy zatają swoje wpływy i nie umieszczą w formularzu informacji o zarobkach z zagranicy (odbywa się to za pomocą załącznika PIT/ZG) mogą liczyć się z tym, że zapłacą tzw. podwójną sankcję. W praktyce wygląda to w taki sposób, że polski fiskus nakłada na taką osobę karną stawkę wynoszącą 75% podatku oraz dodatkowo grzywnę pieniężną na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego.
Niejednokrotnie konsekwencje karne kończą się na zapłacie wielu tysięcy złotych, co zdecydowanie nie jest opłacalne względem tego, ile realnie mogłaby „zaoszczędzić na podatkach” taka osoba. W bardziej poważnych oszustwach (na większą skalę, głównie ze strony przedsiębiorstw) można liczyć się z pozbawieniem wolności.
Przeczytaj również: Opodatkowanie dochodów z zagranicy a unikanie płacenia podwójnego podatku.
Najlepsze biura rachunkowe na rozliczpodatek.pl – skorzystaj z pomocy profesjonalistów i oszczędź sobie problemów z urzędem skarbowym
Rozliczenia bywają stresujące – zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o pracy za granicą. Nieznajomość przepisów oraz bariera językowa sprawiają, że wielu naszych rodaków nie wie, jak podejść do tematu sporządzania rocznej deklaracji podatkowej. Właśnie dlatego powstał portal rozliczpodatek.pl – na stronie dostępny jest ranking najlepszych biur rachunkowych w Polsce, które od wielu lat pomagają Polakom w rozliczeniach zagranicznych i kontaktach z urzędami – zarówno zagranicznymi, jak i rodzimym fiskusem. Jeśli masz wątpliwości lub po prostu – brak Ci wiedzy i doświadczenia – zgłoś się do wybranego przedsiębiorstwa i nie przejmuj się ewentualnymi problemami ze strony organów podatkowych.