Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?

Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?

Jeśli zamierzasz rozliczyć podatek z zagranicy, z pewnością zastanawiasz się, ile czasu minie, zanim dostaniesz należne Ci pieniądze. Postaramy się przybliżyć Ci wszystkie mechanizmy działania Niemieckiego Urzędu skarbowego i pomóc w odpowiedzi na najważniejsze pytanie. Ile trzeba czekać na zwrot podatku z Niemiec?

Podatek z Niemiec – ile się czeka?

Nie każdy, kto pracował w Niemczech, musi rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym. Obowiązek taki mają jedynie osoby spełniające warunki ściśle określone przez Niemieckie prawo podatkowe. Bardzo często jednak pracodawca odprowadza wyższą niż wymagana zaliczkę na poczet podatków, przez co przysługuje nam możliwość odzyskania tej nadwyżki. Prawo do tego ma każda osoba legalnie pracująca na terenie Niemiec a dokonać może tego w przeciągu 4 lat. Oznacza to, że w roku 2021 rozliczyć możemy się z dochodów za lata 2020, 2019, 2018 oraz 2017 i uzyskania zwrotu w kwocie należnej nam z te cztery lata. Nie ma jednak oficjalnie ustalonego terminu, w którym urząd musi dokonać przelewu pieniędzy, dlatego rozliczenia należy dokonać jak najszybciej i dać sobie większe szanse na szybkie zakończenie sprawy.

Ile się czeka? – zwrot podatku z Niemiec

Jak wspomnieliśmy wyżej, nie da się dokładnie przewidzieć, ile się czeka na zwrot podatku (Niemcy). Zależy to od wielu czynników. Zazwyczaj im szybciej rozliczymy się z Finanzamt (nazwa Niemieckiego Urzędu Skarbowego), tym szybciej nasze zeznanie zostanie rozpatrzone, a pieniądze trafią na konto. Ważne jest, aby złożona dokumentacja była kompletna, a zeznanie prawidłowo wypełnione. W przypadku nieprawidłowości urząd skontaktuje się z nami i zleci dokonanie korekty, przez co cały proces zdecydowanie się wydłuży.

Terminy i wymagane dokumenty – rozliczenie podatku w Niemczech

Wszystkie niezbędne dokumenty do otrzymania zwrotu podatku należy dostarczyć do 31 lipca roku, który następuje po roku podatkowym. Trzy najważniejsze dokumenty, które niezbędne będą do wypełnienia niemieckich formularzy podatkowych to: Lohnsteuerbescheinigung, zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce i kopia dowodu osobistego. W zależności czy obowiązuje nas rozliczenie podatkowe ograniczone (pracowaliśmy na terenie Niemiec poniżej 183 dni) czy rozliczenie nieograniczone (mamy przepracowane w Niemczech w roku podatkowym ponad 183 dni) mogą nam się przydać również inne dokumenty. W przypadku gdy kwalifikujemy się do tej drugiej grupy, możemy starać się o naliczenie różnego rodzaju ulg podatkowych. W zależności od ulgi potrzebne mogą być odpowiednie druki potwierdzające, że należy się nam dany przywilej podatkowy. Może to być kopia zameldowania w Niemczech, kopia umowy najmu w Niemczech wraz z potwierdzeniem zapłaty czynszu, zestawienie podróży do Polski, zaświadczenie o stanie rodzinnym, a także inne dokumenty, które uwiarygodnią okres pobytu w Niemczech.

Ile czekaliście na zwrot podatku z Niemiec?

Z reguły czas, w jakim otrzymamy zwrot podatku z Niemiec to od 3 do nawet 6 miesięcy. Jako iż urząd nie podaje dokładnej daty, założenia te oparte są na doświadczeniach podatników i obserwacji poszczególnych przypadków na podstawie lat wcześniejszych. Nauka, jaka płynie z tych obserwacji, pozwala stwierdzić zdecydowanie, że im szybciej zdążysz poprawnie rozliczyć się z fiskusem, tym szybciej pieniądze trafią na Twoje konto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *