5/5 - (1)

Dokumenty – zwrot podatku z Niemiec

Potrzebujesz rozliczyć się z Finanzamt? A może ubiegasz się o zwrot podatku z Niemiec? Niezależnie od tego, w jakiej sytuacji jesteś – musisz zaopatrzyć się w stosowny plik dokumentów rozliczeniowych. Nie wiesz, o jakich drukach mowa? Nie przejmuj się! Nie musisz dłużej zastanawiać się, jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku w Niemczech – na rozliczpodatek.pl otrzymujesz gotową listę (wraz z załącznikami), z której w każdej chwili możesz skorzystać, ułatwiając sobie tym samym cały proces składania deklaracji do Finanzamt.

Rozliczenie podatku z Niemiec – dokumenty. Bez nich się nie obejdzie

Większość Polaków podejmujących legalną pracę w Niemczech musi na koniec roku podatkowego rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym, czyli Finanzamt. Podobnie jak w innych krajach, tak i w przypadku Niemiec – do poprawnego złożenia deklaracji wymagane jest dostarczenie odpowiednich dokumentów, dzięki którym urzędnicy są w stanie określić sytuację podatkową danej osoby. Przesłanie druków wraz z deklaracją jest również podstawą do ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec.

Jakie dokumenty do rozliczenia podatku w Niemczech zebrać?

Pracując w Niemczech, można podlegać pod nieograniczony lub ograniczony obowiązek podatkowy. Niezależnie jednak od tego, do jakiej grupy się kwalifikujesz, aby móc się rozliczyć z Finanzamt, do zeznania musisz dołączyć odpowiednie druki. Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia i zwrotu podatku z Niemiec? Poniżej gotowa lista.

Karta podatkowa – Lohnsteuerkarte

Lohnsteuerkarte jest podstawowym dokumentem rozliczeniowym, dzięki któremu urzędnicy Finanzamt mogą wyliczyć zobowiązanie podatkowe danego podatnika. Na karcie podatkowej znajdują się wszelkie informacje dotyczące dochodów, podatku dochodowego, a także pobranych przez pracodawcę zaliczek na poczet podatku oraz ubezpieczenie. Lohnsteuerkarte jest odpowiednikiem polskiego formularza PIT-11. Powinieneś otrzymać ją na koniec roku podatkowego od swojego pracodawcy (lub pracodawców).

Odcinek z wypłaty – Abrechnung

Abrechnung to miesięczny odcinek z wypłaty, który podobnie jak Lohnsteuerbescheinigung wystawiany jest przez pracodawcę (z tą różnicą, że nie na koniec roku podatkowego, lecz co miesiąc, wraz z wynagrodzeniem). Jeśli chodzi o wymagane dokumenty do rozliczenia podatku w Niemczech, to Abrechnung nie jest koniecznością. Jest to opcjonalny druk, który można dołączyć do zeznania podatkowego wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie jest się w posiadaniu niemieckiej karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung.

Zaświadczenie o dochodach – druk EU/EWR

Druk EU/EWR to zaświadczenie o dochodach, które musi być ostemplowane przez polski urząd i wysłane do Finanzamt. Urząd skarbowy w Polsce wystawia je na podstawie złożonego wcześnie PIT z załącznikiem ZG.

Kilometrówka

Rozpiska dla Finanzamt, jeśli ktoś wnioskuje o odliczenie kosztów podróży – należy podać ilość kilometrów i miejscowości.

Konto

Należy wypełnić druk jeśli chce się zgłosić numer rachunku bankowego w Finanzamt – do wypłaty zwrotu.

Zaświadczenie od mechanika

Nieraz wymagany załącznik przez Finanzamt jako potwierdzenie przebiegu pojazdu.

Zaświadczenie o składkach

Jeśli Twój pracodawca potrącał składki ubezpieczeniowe w innym kraju niż Niemcy, to koniecznie wymagaj od niego podbitego zaświadczenia.

Vollmacht

Druk upoważnienia dla niemieckiego doradcy podatkowego – potrzebny do reprezentacji przed Finanzamt.

Potrzebujesz pomocy w skompletowaniu dokumentów do zwrotu podatku w Niemczech? Przejrzyj ranking najlepszych biur podatkowych w Polsce i odezwij się do wybranej firmy. Doświadczeni konsultanci pomogą zebrać wymagane druki, wypełnić deklarację podatkową i wysłać ją do Finanzamt.

WOEM