5/5 - (6)

Dochody z zagranicy – jaki PIT?

23 kwietnia, 2022

Wyjazd za granicę do pracy cieszy się niezmienną popularnością. Jest to dobry sposób na zarobienie większej ilości pieniędzy w relatywnie krótkim czasie. Zarabiając w innym kraju, warto pamiętać o tym, że zagraniczne dochody najczęściej należy rozliczyć również w Polsce. Do tego niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego zeznania podatkowego i wysłanie go do właściwego urzędu skarbowego. Jaki PIT dla dochodów z zagranicy jest właściwy? Jak rozliczyć zagraniczne zarobki? Zapraszamy do dalszej lektury!

Jak rozliczyć PIT z dochodów zagranicznych? Czy jest to konieczne?

Zanim przejdziemy do tego, jaki PIT dla dochodów z zagranicy jest właściwy, omówmy sobie w skrócie, czy rozliczanie się z zarobków osiąganych za granicami Polski jest konieczne z Urzędem Skarbowym.

Co do zasady deklarację podatkową należy złożyć w momencie, gdy w ciągu roku podatkowego podejmowało się legalną pracę za granicą, mając jednocześnie w Polsce centrum interesów życiowych (miejsce zamieszkania, rodzinę, inwestycje itp.). Co więcej, rozliczenie dochodów z zagranicy konieczne jest również dla podatników, którzy pracowali na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a ich wynagrodzenie było wypłacane przez zagraniczne podmioty.

Mówiąc bardziej fachowo, dochody osiągane poza granicami Polski muszą być rozliczone przez osoby podlegające pod nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli podatników posiadających status polskiego rezydenta podatkowego.

Przeczytaj również: Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy?

Dochód z zagranicy – jaki PIT? Załącznik ZG to podstawa

Osoby, które w ciągu roku podatkowego pracowały poza granicami Polski i są zobowiązane do rozliczenia się z polskim Urzędem Skarbowym, powinny wypełnić specjalny załącznik PIT/ZG (PIT zagranica). Jest to formularz, w którym zawierane są istotne informacje jak np. wysokość dochodów, a także odprowadzanych zaliczek na poczet podatku dochodowego w danym kraju zagranicznym.

Co ważne – PIT/ZG nie jest deklaracją podatkową. Jest to załącznik, który jest dołączany do rocznego zeznania.

Nie zawsze jednak PIT/ZG jest koniecznością. To, czy należy go wypełnić i złożyć, zależy od tego, czy Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z zagranicznym krajem, z którego pochodzą zarobki. Obecnie wyróżnić możemy dwa sposoby na to, jak uchronić się przed dwukrotnym opodatkowaniem tych samych dochodów:

  • metodę proporcjonalnego odliczenia,
  • metodę wyłączenia z progresją.
Podatkimeritum

Chcesz dowiedzieć się więcej o tych metodach? Przeczytaj nasz poprzedni wpis pt. Opodatkowanie dochodów z zagranicy a unikanie płacenia podwójnego podatku, w którym wyjaśniamy bliżej oba pojęcia – zapraszamy!

PIT-36 – rozliczenie pracy za granicą

”Dochody z zagranicy – jaki PIT?” – to pytanie, a zarazem temat dzisiejszego artykułu, to jedno z najczęściej wpisywanych haseł do przeglądarki. Nie ma w tym nic zaskakującego – sprawy podatkowe mogą sprawiać trudności – zwłaszcza jeśli mówimy o zagranicznych rozliczeniach.

Przechodząc do sedna, warto wiedzieć, że dochody z zagranicy rozliczamy najczęściej za pomocą formularza PIT-36, do którego należy dołączyć wspomniany wcześniej załącznik ZG.

Przeczytaj również: Nowy podatek dla pracujących za granicą – efekt zmiany ulgi abolicyjnej

PIT-36 – dochody z zagranicy rozliczysz również na innych formularzach

Choć w przypadku zagranicznych dochodów najczęściej sięgamy po formularz PIT-36, warto wiedzieć, że nie jest on jedyną opcją, z której można skorzystać. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji podatnika i tego, czy np. pracował na etacie, czy też prowadził działalność gospodarczą za granicą. Jaki PIT dla dochodów z zagranicy jeszcze będzie odpowiedni?

  • PIT-36L.
  • PIT-38.
  • PIT-39.
  • PIT-28.

Dochód z zagranicy – jaki PIT? Podsumowanie

Osoby, które posiadają status rezydenta podatkowego, są zobowiązane do rozliczenia się z zagranicznych podatków nie tylko w kraju zarobkowym, ale również w Polsce. Aby móc to zrobić, należy w odpowiednim terminie złożyć zeznanie podatkowe (najczęściej jest to PIT-36 wraz z załącznikiem ZG) do właściwego urzędu skarbowego, który przypisany jest do miejsca zamieszkania podatnika.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniach z zagranicy? Odwiedź stronę rozliczpodatek.pl i wybieraj spośród najlepszych biur podatkowych na rynku. Na stronie znajdziesz ranking cenionych firm posiadających wieloletnie doświadczenie w składaniu zeznań i odzyskiwaniu podatku z zagranicy.

 

Zobacz podobne

Zobacz również bazę wiedzy

WOEM