5/5 - (1)

Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z Czech?

Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z Czech?

W polskim urzędzie skarbowym dochody z zagranicy wykazać muszą osoby pozostające polskimi rezydentami podatkowymi. Oznacza to, że nawet jeżeli Twoje zarobki pochodzą całkowicie z Czech, ale masz w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych – musisz złożyć deklarację PIT/ZG.

Nie będziesz musiał rozliczać się z polską skarbówką w sytuacji, gdy Czechy uznają Cię za swojego rezydenta podatkowego. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, gdy mieszkasz tam przez większość część roku wraz z rodziną i cały dochód uzyskałeś na terenie tego kraju. Należy również zadbać o to, by z Polską nie łączyły nas dodatkowe czynniki – posiadana nieruchomość, przynależność do stowarzyszeń, otwarte konto bankowe czy prowadzone interesy.

Natomiast rozliczenie podatkowe w Czechach jest obowiązkowe dla osób, których dochody w danym roku przekroczyły 15000 CZK. Nawet jeżeli nie zaliczamy się do tej kategorii, w dalszym ciągu możemy złożyć deklarację w urzędzie skarbowym w celu uzyskania zwrotu podatku z Czech.

Zobacz podobne

Przeczytaj również naszego bloga

WOEM