5/5 - (1)

Jak zostać rezydentem podatkowym w Czechach?

Jak zostać rezydentem podatkowym w Czechach?

Za rezydenta podatkowego w Czechach uznaje się osobę, która ma w tym kraju miejsce zamieszkania oraz wszystkie interesy życiowe i gospodarcze.

Określeniem rezydencji podatkowej zajmują się organy danego państwa, biorąc pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim liczy się miejsce zamieszkania – jeżeli chcemy uzyskać taki status w Czechach, to musimy tu spędzić większość czasu w roku. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik – nawet jeżeli pracujesz cały okres rozliczeniowy w tym kraju, a masz rodzinę i inne interesy w Polsce, to możesz zostać uznany za rezydenta podatkowego w naszym państwie.

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu czeskiej rezydentury podatkowej, warto skontaktować się z doradcą – firmy oferujące takie usługi znajdziesz w naszym rankingu biur podatkowych.

Dlaczego warto uzyskać rezydencję podatkową? Zmieni się bowiem nasz obowiązek podatkowy – będzie nas obowiązywać rozliczenie nieograniczone (wszystkich dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania). W ten sposób nie będziemy musieli składać deklaracji PIT-36 ZG w polskim urzędzie skarbowym, a w Czechach przysługiwać nam będą wszystkie przywileje podatkowe. Dzięki temu uzyskasz wyższy zwrot podatku z Czech.

Zobacz podobne

Przeczytaj również naszego bloga

WOEM