5/5 - (1)

Czy pracując w Czechach, muszę się rozliczyć w Polsce?

Czy pracując w Czechach, muszę się rozliczyć w Polsce?

Tak – pod warunkiem że posiadasz status rezydenta podatkowego w Polsce, czyli masz w tym kraju centrum interesów życiowych np. mieszkanie, rodzinę na utrzymaniu. Jeżeli tak, to na koniec roku podatkowego powinieneś złożyć formularz PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG, czyli dokument, w którym należy zawrzeć informacje o osiąganych za granicą dochodach i odprowadzanych na poczet podatku składkach.

Rozliczenie się z czeskich dochodów w Polsce nie jest tożsame z zapłatą podwójnego podatku (dzięki umowie zawartej między Polską a Czechami). W przypadku tych krajów stosowana jest metoda wyłączenia z progresją.

Zastanawiasz się, czy podlegasz pod obowiązek złożenia rocznej deklaracji w Polsce za pracę w Czechach? Oszczędź sobie nerwów i już dziś skorzystaj z rankingu najlepszych biur rachunkowych. Znajdziesz w nim wiele doświadczonych firm, które od lat oferują pomoc dla Polaków pracujących za granicą – pomożemy Ci odzyskać zwrot podatku z Czech i załatwić wszystkie formalności z polską skarbówką.

Zobacz podobne

Przeczytaj również naszego bloga

WOEM