5/5 - (1)

Czy dochód z zagranicy jest opodatkowany?

Czy dochód z zagranicy jest opodatkowany?

Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym, a dochody osiągasz poza granicami naszego kraju, to będą one opodatkowane nie tylko w Polsce, lecz także w kraju, w którym je uzyskałeś.

Z większością krajów Polska ma podpisaną jednak umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki czemu nie zapłacimy należności dwa razy. Zagraniczny dochód w dalszym ciągu będzie miał wpływ na wysokość podatku w Polsce, gdzie obowiązywać będzie nas rozliczenie nieograniczone.

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą, podczas ich rozliczania drugi raz w Polsce zastosowana zostanie jedna z dwóch metod odliczenia – wyłączenia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia.

Wyłączenia z progresją powoduje, że dochód z zagranicy jest wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce – zostanie jedynie wykorzystany do ustalenia stawki podatkowej.

W przypadku zastosowania metody proporcjonalnego odliczenia dochód uzyskany za granicą będzie wliczał się do opodatkowania w Polsce, ale od ostatecznej kwoty podatku zostanie odliczony podatek zapłacony już za granicą. W takiej sytuacji możemy także skorzystać z ulgi abolicyjnej.

Zobacz podobne

Przeczytaj również naszego bloga

WOEM